Przejdź do treści

Podsumowanie Festiwalu Meteor 2020

Uczestnicy Festiwalu Meteor 2020

W dniach 5-6 września 2020 r. miała miejsce X jubileuszowa edycja Festiwalu Meteor. Podobnie jak w latach 2017-2019 impreza odbyła się na Pustyni Błędowskiej, w jej gminnej części. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR).

Festiwal Meteor to dwudniowa impreza otwarta o charakterze pikniku modelarskiego., organizowana corocznie przez PTR od 2011 roku. Jest największym wydarzeniem rakietowym w Polsce, podczas którego odbywa się około 100 startów rakiet. Nazwa festiwalu nawiązuje do polskiego programu rakietowego sondażu atmosfery, w ramach którego rakieta Meteor 2K sięgnęła granicy kosmosu.

Od roku 2017, dzięki uprzejmości gminy Klucze, udaje się przeprowadzać tę imprezę na terenie ważnym dla historii polskich rakiet, czyli na piaskach Pustyni Błędowskiej. To właśnie tu, we wschodniej części pustyni, 10 października 1958 roku o godzinie 12:48 miał miejsce start pierwszej polskiej meteorologicznej rakiety badawczej RM-1. O wydarzeniu tym poinformowało Polskie Radio.

5 i 6 września na Pustyni Błędowskiej odbyła się coroczna, największa impreza konstruktorów rakiet wysokiej mocy w Polsce – Festiwal Meteor 2020. Wydarzenie to organizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (rakiety.org.pl) ściąga na podkrakowską Pustynie Błędowską wielu zapaleńców tego niszowego hobby, jak i tłumy widzów. Sama nazwa wydarzenia upamiętnia polską rakietę badawczą Meteor, która według niektórych przekazów miała przekroczyć granicę kosmosu, tym samym wprowadzając nasz kraj do elitarnego grona państw kosmicznych.

W tym roku jednak festiwal był szczególnie wyjątkowy ze względu na 10-lecie istnienia Polskiego Towarzystwa Rakietowego. PTR przygotował z tej okazji niezłą gratkę: darmowe warsztaty rakietowe, podczas których każdy chętny mógł pod czujnym okiem instruktorów skonstruować swój model rakiety, a następnie wystrzelić go w przestworza. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Łączne wykonano kilkadziesiąt modeli rakiet.

Dziesięciolecie PTR-u to nie jedyna rocznica, jaką świętowano. Mianowicie kilka miesięcy przed festiwalem do stowarzyszenia zgłosili się synowie trzonu rakieciarstwa krakowskiego, panów Walczewskiego i Baranowskiego. Przypomnieli o tym, że w tym roku mija 60 lat od pierwszego startu polskiej rakiety pocztowej. Tak, Polska miała swoją pocztę rakietową.

Padło więc pytanie: Może byście zrobili replikę rakiety pocztowej RM-2P  i odpalili jak za dawnych czasów z Pustyni Błędowskiej?. Zadanie było trudne ze względu na szczątkową dokumentację rakiety, jednak doświadczony rocketer Andrzej Chwastek (znany jako Jaskiniowiec) podjął się tego zadania i wykonał je perfekcyjnie, pamiętając nawet o włożeniu ładunku pocztowego do rakiety. Lot i odzyskanie rakiety przebiegły bezbłędnie. Tym samym 60 lat później, dokładnie z tej samej Pustyni, została wystrzelona replika rakiety pocztowej RM-2P, upamiętniając tym samym Polską Pocztę Rakietową.

Łącznie podczas całego Festiwalu Meteor 2020 hobbyści wystrzelili ponad 100 rakiet. W wydarzeniu wzięło udział setki widzów. Cała galeria imprezy dostępna jest na profilu facebookowym PTR.

 

Dominik Hamala  autor artykułu

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: PTR

Reklama