Przejdź do treści

Podwójny rekord zgłoszeń do European Rover Challenge 2018

plakat

Do udziału w tegorocznej edycji międzynarodowych zawodów „łazików marsjańskich” zgłosiło 65 zespołów z 20 krajów – dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji, a na dodatek najwięcej wśród innych podobnych konkursów na świecie. Patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), a także czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”.

W zawodach European Rover Challenge (ERC), czyli Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich, biorą udział studenci z najlepszych uczelni technicznych na świecie  – w tym roku m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Włoch, Kanady, USA, Norwegii i Meksyku oraz oczywiście z Polski. Nasz kraj reprezentują studenci z uczelni w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Kielcach, Częstochowie, Gliwicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Zawody finałowe ERC odbędą się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach od 14 do 16 września 2018 roku.

European Rover Challenge to dla zawodników tworzących zespoły wyjątkowa szansa na prezentację swoich możliwości i ważny krok w budowaniu ich kariery w branży kosmicznej. Dlatego cieszy nas udział w zawodach reprezentantów aż 20 krajów, prezentujących różne podejście do robotyki kosmicznej – mówi Łukasz Wilczyński, organizator wydarzenia. Emocje podczas zawodów zapewni także wyraźniejszy niż dotychczas pokaz sił zespołów z Europy, które stanowią blisko połowę wszystkich zarejestrowanych drużyn.

Jeden ze studenckich łazików marsjańskich. Fot. ERC

W tym roku nowością jest formuła PRO, w której pokazać się będą mogły zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką oraz technologiami kosmicznymi. Wzmacnia to rolę ERC jako platformy prezentacji i oceny możliwości rozwiązań technicznych w zadaniach inspirowanych scenariuszami misji robotycznych NASA i ESA.

European Rover Challenge to jedne z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych. Przyciągają specjalistów z dziedziny robotyki planetarnej, konstruktorów łazików, przedstawicieli świata nauki, biznesu i sektora nowoczesnych technologii oraz szerokie grono osób interesujących się rozwojem nauki i nowych technologii. W poprzednich edycjach wydarzenia udział wzięło ponad 70 tysięcy widzów i ponad 700 konstruktorów z całego świata.

Udoskonalanie łazika marsjańskiego. Fot. ERC

Organizatorami ERC są European Space Foundation, Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice S.A., Powiat Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Mars Society Polska. Wśród patronów honorowych znajdziemy ESA, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Kosmiczną. Czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” również wspiera ERC w formie patronatu medialnego; na pewno natraficie na nasze stoisko podczas wydarzeń dla publiczności towarzyszących konkursowi.

W Uranii nr 1/2016 możecie przeczytać wywiad z Łukaszem Wilczyńskim, organizatorem ERC. Z kolei w Uranii nr 6/2016 zamieściliśmy poradnik, jak zabrać się za konstruowanie własnego łazika, napisany przez zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, zwycięzców wcześniejszej edycji ERC.

Więcej informacji:

 

Źródło: ERC

Na ilustracji: Flagi krajów, z których zespoły zgłosiły się do European Rover Challenge 2018. Źródło: ERC

Reklama