Przejdź do treści

Polacy na Światowym Kongresie Kosmicznym w Abu Dhabi

Światowy Kongres Kosmiczny

Budowanie globalnego programu kosmicznego, efektywny transfer technologii między różnymi branżami związanymi z sektorem space oraz bezpieczeństwo wszelkich działań prowadzonych w przestrzeni międzyplanetarnej – to główne tematy Światowego Kongresu Kosmicznego, który odbędzie się w marcu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wśród zaproszonych znaleźli się również polscy specjaliści z branży, którzy wygłoszą prelekcję.

Światowy Kongres Kosmiczny, który odbędzie się w dniach 19 - 21 marca 2019 roku w Abu Dhabi, to strategiczne spotkanie liderów globalnego przemysłu kosmicznego. Spotkają się tam reprezentanci ponad 700 kluczowych agencji kosmicznych, przestrzeni komercyjnych, środowisk akademickich i końcowych użytkowników usług kosmicznych, aby zdefiniować politykę kosmiczną i opracować strategie dotyczące stosowania najnowszych technologii w tym zakresie. Liczne dyskusje i inicjatywy podejmowane w trakcie tego wydarzenia będą miały realny wpływ na rozwój sektora kosmicznego nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również na całym świecie. Gospodarzem tego najbardziej prestiżowego kongresu o tej tematyce jest Agencja Kosmiczna ZEA.

Wśród tematów, które będą poruszane podczas spotkania znajdzie się m.in. spójna polityka bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej, długoterminowe zachowanie środowiska kosmicznego oraz polityka i regulacje prawne stymulujące wdrażanie innowacji w branży space, a także zarządzanie ruchem kosmicznym i świadomość sytuacyjna w tym zakresie. Uczestnicy porozmawiają również o uczciwym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej i  najważniejszych wyzwaniach związanych z wysyłaniem ludzi w kosmos. Do głównych zagadnień należeć będzie również obronność.

Choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, istnieje wiele powiązań pomiędzy obronnością a branżą space – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space, producenta satelitów i anten dedykowanych branży kosmicznej, prelegent z Polski na kongresie w Abu Dhabi- Światowy przemysł obronny to silnie regulowany obszar o znaczeniu strategicznym, zajmujący się wytwarzaniem produktów o ogromnej wartości, wykorzystujących najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, również kosmiczne. Stąd też podczas marcowego kongresu chcemy omówić militarne systemy komunikacji satelitarnej. Porozmawiamy m.in. o obszarach operacyjnych, w których brakuje takiej infrastruktury oraz o rozwijaniu niezawodnych, optymalnie zabezpieczonych, mobilnych rozwiązań w tym zakresie. Omówimy również prognozy wydatków na globalne systemy łączności wojskowej oraz rozwój rynku wojskowych terminali satelitarnych. Liczymy, że będzie to bardzo merytoryczne spotkanie.

Podczas Światowego Kongresu Kosmicznego oceniane są możliwości globalnego sektora kosmicznego oraz promowane młode, wysoko wykwalifikowane kadry techniczne wspierające tę branżę. Spotkanie to umożliwia uczestnikom skupienie się na wspólnym rozwoju i wdrażaniu kluczowych technologii kosmicznych i satelitarnych, przynoszących zarówno światowe, jak i regionalne korzyści ekonomiczne.

Światowy Kongres Kosmiczny

19 - 21 marca 2019 r., Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
687 delegatów
90 prelegentów
58 proc. uczestników Światowego Kongresu Kosmicznego to członkowie zagranicznych delegacji, z czego 28 proc. przyjedzie z Europy, 11 proc. z Ameryki Północnej, a 11 proc. z Azji.

Czytaj więcej:

 

Źródło: Thorium Space

Opracowała: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Infografika statystyki Kongresu, Źródło: Global Space Congress

Reklama