Przejdź do treści

Polacy odkryli kometę! C/2015 F2 (POLONIA)

Kometa C/2015 F2 Polonia

Dziś oficjalnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna potwierdziła, że kilka dni wcześniej (23 marca) zespół czterech Polaków odkrył w naszym Układzie Słonecznym kometę, która została na wniosek odkrywców nazwana C/2015 F2 Polonia.

To nieobserwowane do tej pory ciało niebieskie zostało odkryte przy pomocy robota - zdalnie sterowanego obserwatorium astronomicznego umiejscowionego na Pustyni Atacama w Chile. Odkrywcami komety są amatorzy, którzy przy pomocy własnych środków finansowych uruchomili już drugie tego typu obserwatorium poszukujące komet i planetoid. Pierwsze, również zdalnie sterowane obserwatorium znajduje się w Północnych Włoszech niedaleko toskańskiej granicy. Kometa Polonia jest czwartą kometą odkrytą przez Polaków w powojennej historii (przy pomocy teleskopów naziemnych) i pierwszą od dziewięćdziesięciu lat odkrytą przez amatorów. 

Marcin Gędek (przedsiębiorca), Michał Kusiak (student), Rafał Reszelewski (uczeń technikum) oraz Michał Żołnowski (lekarz) od kilku lat dzielą swój prywatny i zawodowy czas z astronomiczną pasją. 

Jak twierdzą sami odkrywcy, nowa kometa nie zagraża Ziemi i w najbliższych miesiącach minie naszą planetę w bezpiecznej odległości. Jeszcze zbyt wcześnie na dokładniejsze informacje czy nowo odkryta kometa tylko raz odwiedzi sąsiedztwo Ziemi czy kiedyś ponownie pojawi się na naszym niebie.  

Kometa została zaobserwowana z półkuli południowej lecz za kilka miesięcy prawdopodobnie będzie widoczna z naszych szerokości geograficznych. Jeśli powierzchnia komety zostanie dostatecznie rozgrzana przez promienie słoneczne to jest szansa, że stanie się na tyle jasnym obiektem aby być dostępna amatorskim obserwacjom astronomicznym.

Dalsze informacje:

Na zdjęciu u góry:
Kometa C/2015 F2 Polonia widoczna jako plamka na tle gwiazd widocznych w postaci kresek. Fot.: Cristovao Jacques, 24 marca 2015 (ITelescope)
Zdjęcia poniżej:
lewe górne: Kometa Polonia na zdjęciu odkrywczym z 23 marca.
prawe górne: Astrograf Takahashi 106 i Kamera CCD - instrumenty które zarejestrowały kometę Polonia
lewe dolne: Obserwatorium Polonia na tle Andów
prawe dolne: Stanislav Volskiy w obserwatorium

Kometa C/2015 F2 (Polonia) Kometa C/2015 F2 (Polonia)
Kometa C/2015 F2 (Polonia) Kometa C/2015 F2 (Polonia)
Reklama