Przejdź do treści

Polacy wśród laureatów międzynarodowych e-zawodów z astronomii i astrofizyki

Polscy laureaci międzynarodowych e-zawodów z astronomii i astrofizyki

Z powodu pandemii COVID-19 została w tym roku odwołana 63. Ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna oraz 14. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), która miała odbyć się w Kolumbii. W zamian, na szczeblu globalnym, zorganizowano zawody on-line (The Global e-Competition on Astronomy and Astrophysics), w których wzięły udział drużyny z 40 krajów, w tym z Polski. Wszyscy członkowie polskiej drużyny znaleźli się wśród laureatów e-zawodów.

W tym roku w marcu, w Planetarium Śląskim w Chorzowie, planowana była 63. Ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna, która miała wyłonić osoby reprezentujące Polskę na 14. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Kolumbii (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA). Niestety z powodu pandemii COVID-19 oba wydarzenia zostały odwołane.

Ale w zamian zostały zorganizowane zawody on-line (The Global e-Competition on Astronomy and Astrophysics), w których wzięły udział drużyny z 40 krajów, w tym z Polski. Drużyna reprezentująca nasz kraj została wyłoniona na podstawie najlepszych wyników uzyskanych w zawodach okręgowych.

Piątka polskich licealistów została zgrupowana 25 września 2020 r. w hotelu na Stadionie Śląskim, w tymczasowej siedzibie Planetarium Śląskiego, którego główny obiekt jest aktualnie w rozbudowie. Uczestnicy międzynarodowych zawodów rywalizowali ze sobą indywidualnie i drużynowo przez 3 dni. Codzienne otrzymywali zadania o godz. 14 (na pozostałych kontynentach odbywało się to o innych godzinach), które obejmowały teorię, analizę danych, a także zadania obserwacyjne.

Polskim zespołem opiekowali się Waldemar Ogłoza i Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego, którzy pełnili jednocześnie rolę liderów, tłumaczy i współorganizatorów przedsięwzięcia. Zawody odbywały się pod okiem kamery, a sędziowie sprawdzali m.in., czy zadania są rozwiązywane samodzielne.

Wyniki zawodów ogłoszono podczas internetowej gali wieczorem w piątek 23 października 2020 r. Członkowie polskiej drużyny zdobyli 3 medale i 2 wyróżnienia. Antoni Skoczypiec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Mateusz Kapusta z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu zdobyli srebrne medale, Kornel Howil z XIII LO w Szczecinie otrzymał brązowy medal, a Michał Stefanik z IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu oraz Jakub Kappes z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej otrzymali wyróżnienia.

Polska jest jednym z krajów z grona założycieli Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. W 2011 r. olimpiada międzynarodowa została zorganizowana w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Źródło: Planetarium Śląskie w Chorzowie

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama