Przejdź do treści

Polacy zwyciężają w zawodach łazików marsjańskich w USA

Mars Rover Kielce „Impuls” na pustyni w Utah

Zespół Mars Rover Kielce „Impuls” reprezentujący Politechnikę Świętokrzyską zajął pierwsze miejsce na zawodach łazików marsjańskich  University Rover Challenge, które odbyły się w USA na pustyni w stanie Utah od 30 maja do 1 czerwca 2019 roku. W finale tegorocznej edycji zawodów wzięło udział 36 drużyn z całego świata, w tym 8 z Polski.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich organizowane dorocznie przez stowarzyszenie The Mars Society w USA na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS), czyli symulowanej bazy marsjańskiej.

Tegoroczna edycja zawodów przyciągnęła 95 drużyn, ale do finału dostało się 36 zespołów z z dziesięciu krajów świata. Pod względem liczby drużyn pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone (jedenaście zespołów), drugie Polska (osiem zespołów), a trzecie ex-aequo Kanada i Indie (po pięć). Dwa zespoły reprezentowały Bangladesz, a po jednym wystawiły Egipt, Meksyk, Australia, Turcja i Wielka Brytania.

Jak poinformowali organizatorzy konkursu na swojej stronie internetowej, najlepszy spośród 36 drużyn okazał się zespół Mars Rover Kielce „Impuls” z Politechniki Świętokrzyskiej, który wywalczył blisko 363 punkty (w ubiegłorocznych zawodach ten zespół zajął trzecie miejsce). Drugą lokatę wywalczyli studenci z zespołu Ryerson Rams Robotics, reprezentujący kanadyjski Ryerson University (329,5 punktu), natomiast trzecie miejsce przypadło amerykańskiemu zespołowi Stanford Student Robotics z Uniwersyteu Stanforda (323 punkty). Amerykanie wyprzedzili o włos drugi zespół z Polski. PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej zdobył 312,49 punktu i zajął czwartą lokatę.

Zespół Mars Rover Kielce Impuls tworzą studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, Katedra Automatyki i Robotyki z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Opiekunami koła naukowego „Impuls” oraz zespołu Mars Rover Kielce „Impuls” są dr inż. Paweł Łaski, asystent w Katedrze Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej, oraz dr inż. Jarosław Zwierzchowski. W skład zespołu wchodzą studenci i doktoranci: Małgorzata Łaganowska, Anna Annusewicz, Szczepan Kostecki, Kamil Borycki, Daniel Włodarczyk, Michał Sokołowski i Artur Płatek, oraz asystenci: Dawid Pietrala,  Krzysztof Borkowski, Gabriel Bracha i Paweł Strączyński.

Zawody URC odbywają się pod koniec maja lub na początku czerwca, corocznie od 2007 roku. Przeznaczone są dla zespołów studenckich, które muszą samodzielnie zbudować własny łazik marsjański. Musi on spełnić szereg wymagań, w tym nie przekraczać określonej wagi, pokonywać duże odległości w trudnym terenie czy wykonywać zadania zlecone przez organizatorów zawodów, zbliżone do zadań wykonywanych przez roboty np. na Marsie.  

Polska wystawiła w tym roku osiem drużyn. Były to PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej – zeszłoroczny zwycięzca, AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, ARGO z Politechniki Białostockiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Mars Rover Kielce „Impuls” z Politechniki Świętokrzyskiej, zespoły SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej oraz Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej.

Polacy biorą udział w zawodach URC od 2009 roku. Pierwszą polską drużyną występujących w tych zawodach byli studenci SKA z Politechniki Warszawskiej z łazikiem Skarabeusz. Od 2011 do 2018 roku zespoły z Polski zajmowały niemal zawsze miejsca na podium, najczęściej pierwsze (za wyjątkiem roku 2012, kiedy żadnemu polskiemu zespołowi nie udało się wejść do pierwszej trójki).  

W roku 2011 zwyciężył łazik Magma 2 z Politechniki Białostockiej. W latach 2013 i 2014 ponownie wygrywali studenci z Politechniki Białostockiej łazikiem Hyperion i Hyperion 2. W roku 2015 i 2016 zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej a trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku drugie miejsce zajął łazik Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, a trzecie przypadło zespołowi PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Rok później to PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej wygrywa zawody, a trzecie miejsce zajmuje Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

 

Źródło: URC, Mars Rover Kielce "impuls" team

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama