Poligon marsjański w ośrodku Politechniki Warszawskiej w Józefosławiu
Na terenie należącym do Politechniki Warszawskiej (PW), przy Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym w Józefosławiu, powstał poligon marsjański. Jest to wspólny projekt naukowy z udziałem Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, NASA oraz Uniwersytetów w Bazylei i Uniwersytetu Stanowego w San Jose (USA). Współpraca badaczy skupi się wokół eksploracji Marsa.
Pracownicy naukowi i studenci PW, a dokładniej Wydziałów Geodezji i Kartografii oraz Elektroniki i Technik Informacyjnych, oraz Wydziału Geografii i Geologii UJ wykorzystali blisko 40 ton kruszywa, by przygotować w Józefosławiu pole testowe odtwarzające formy eoliczne i impaktowe występujące na Czerwonej Planecie.
Badacze zweryfikują, czy rój autonomicznych łazików wyposażonych w sensory (lidar, stereoskopowe kamery, georadar itp.) umożliwi, we współpracy z odpowiednio skonstruowanym UAV (unmanned aerial system, czyli bezzałogowy statek powietrzny), badanie Marsa. Odpowiedzą też na dwa pytania: 1) Czy zespół autonomicznych urządzeń pomiarowych pozwoli na stworzenie szczegółowego modelu rzeźby terenu i jego pochodnych; oraz 2) Czy rój łazików dokona naukowej eksploracji Marsa szybciej i dokładniej niż wykonujący obecnie swoją misję duet Perseverance i Ingenuity.
Członkowie zespołu badawczego mają nadzieję, że będzie to wielki krok dla współpracy PW z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie zajmującymi się badaniami Marsa.
Poligon marsjański w Józefosławiu został otwarty w drugim tygodniu lipca 2024 roku.
11 i 12 września w Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych Politechniki Warszawskiej w Józefosławiu (CENAGIS PW) odbyła się kolejna tura testów łazików marsjańskich. Interdyscyplinarny zespół badawczy, złożony z pracowników czołowych polskich uczelni zajmujących się tematyką marsjańską, kontynuuje rozwijanie technologii pozyskiwania i przetwarzania danych topograficznych analogicznych do form występujących na Marsie.
Dane są pozyskiwane przez autonomiczny rój złożony z pięciu łazików wyposażonych w heterogeniczne sensory, w tym ramię o sześciu stopniach swobody, lidar, kamery obrazujące w paśmie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni, a także georadar. Rój łazików jest wspomagany przez dron umożliwiający definiowanie lokalnego układu współrzędnych oraz wstępne obrazowanie terenu z niskiego pułapu.
Zespół z Politechniki Warszawskiej tworzą specjaliści z:
- Wydziału Geodezji i Kartografii: dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. uczelni, dr inż. Agnieszka Wendland i mgr inż. Paweł Czernic,
- Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych: dr inż. Piotr Pałka, dr inż. Maksym Figat, inż. Julia Stypułkowska i inż. Karol Orzechowski.
W połowie października naukowcy z PW zaprezentowali wyniki swoich prac w Houston.
Źródło: Politechnika Warszawska
Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski