Przejdź do treści

Polscy studenci wygrali European Rover Challenge 2016

Zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej
Dzisiaj zakończyły się zawody studenckich łazików marsjańskich. Pierwsze dwa miejsca zajęły zespoły z Polski: ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Trzecie miejsca przypadło kanadyjskim studentom z McGill z Queens University w Kingston.

Polscy studenci po raz kolejny udowodnili, że w branży robotycznej jesteśmy nie do pobicia - tak podsumował sukces Polaków Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, dyrektor zawodów ERC.

W konkursie wzięły udział 23 zespoły z 7 krajów świata: Polski, Australii, Kanady, Bangladeszu, Indii, Turcji i Nepalu. Z naszego kraju startowało 15 drużyn z 13 uczelni wyższych.

Jak powiedzieli "Uranii" zwycięzcy, zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, swój łazik rozwijają od dwóch lat i obecnie jest to jego trzecia wersja. Wcześniej startowali w ubiegłorocznej edycji zawodów ERC, zajmując trzynaste miejsce oraz w zawodach w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajęli piąte miejsce.

Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich, czyli European Rover Challenge (ERC), odbywały się po raz trzeci. Trwały od 10 do 12 września 2016 r. i odbywały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa, w województwie podkarpackim. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja dotycząca robotyki kosmicznej, warsztaty dla konstruktorów oraz różne atrakcje dla publiczności w postaci stoisk i pokazów edukacyjnych, a także projekcje filmowe. European Rover Challenge to największa w Europie impreza robotyczno-kosmiczna skierowana do przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz jednocześnie do szerokiej publiczności. Organizatorami ERC były Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Województwo Podkarpackie.

Patronem medialnym ERC było czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii". Urania przygotowała także atrakcje dla publiczności na swoim stoisku w ramach pokazów filmowych.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, który zdobył pierwsze miejsce podczas European Rover Challenge 2016. Fot.: Jula Marek / ERC.

Reklama