Polscy studenci wygrywają w Indian Rover Challenge 2020

Zwycięski zespół AGH Space Systems i łazik Kalman

W dniach 17-20 stycznia 2020 r. w Chennai, w stanie Tamil Nadu w Indiach odbyła się trzecia azjatycka edycja zawodów łazików marsjańskich czyli Indian Rover Challenge 2020. Polscy studenci zdobyli dwa pierwsze miejsca.

Trzecia edycja Indian Rover Challenge odbyła się w dniach 17-20 stycznia 2020 r. w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai, w stanie Tamil Nadu w Indiach. Pierwsze miejsce wywalczył zespół AGH Space Systems (maksymalna punktacja 395 pkt.), drugie miejsce zdobył University of Warsaw Rover Team (333,25 pkt.), a trzecie miejsce przypadło Team Rudra-SRM Mars Rover z Indii (321,25 pkt.).

Pierwotnie w finałach Indian Rover Challenge 2020 miało wziąć udział 21 zespołów z czterech krajów, w tym 4 zespoły z Polski. Ale ostatecznie na zawody dojechało 16 zespołów, w tym tylko 2 z Polski czyli AGH Space Systems z łazikiem Kalman oraz University of Warsaw Rover Team. Na zawody nie udało się dotrzeć zespołowi Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej z nowym łazikiem z rodziny Scorpio oraz Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej.

Zawody łazików marsjańskich w Indiach składały się z 4 konkurencji:

1. poruszania się po trudnym terenie i transportu przedmiotów po polu manewrów,
  2. obsługi panelu (joystick, przełączniki, przyciski) przy pomocy zdalnie sterowanego ramienia,
  3. autonomicznej jazdy po zadanej trasie i rozpoznawania obrazu,
  4. poboru próbek i analizy ich pod kątem obecności życia na pokładzie łazika (obecnego życia lub byłego)/

Za każde zadanie były przyznawane punkty. Ich łączna liczba decydowała o zdobytym miejscu. Polskie zespoły zebrały najwięcej punktów i zwyciężyły.

Zespół AGH Space Systems to 20-osobowa drużyna, ale na zawodach był reprezentowany przez 11 osób. W tym gronie była jedna studentka Ania Banaszak oraz 10 studentów: Adam Zagrajek, Błażej Fiderek, Maciej Kurcius, Patryk Jarosz, Maciej Kleszcz, Paweł Karelus, Adam Kolusz, Kamil Machoń, Krzysztof Chutkiewicz i Maciej Kotecki.

Drużyna University of Warsaw Rover Team składała się z 6 studentów i 2 studentek Uniwersytetu Warszawskiego (w nawiasach kierunki ich studiów). W układzie alfabetycznym są to: Maciej Bartylak (fizyka, były lider zespołu) Jan Dziedzic (astronomia), Fryderyk Gromadka, (geologia), Aleksandra Ilska (geologia), Wiktor Kraśnicki (MISMaP - fizyka oraz informatyka), Mateusz Raczynski (fizyka, aktualny lider), Jakub Rogoża (fizyka) oraz Julia Szymczak (fizyka). Zespołowi zdalnie pomagali starzy członkowie zespołu czyli Michał Wiatrowski (informatyka) oraz Kacper Oreszczuk (doktorant, fizyka).

Dla AGH Space Systems jest to pierwsze w historii koła I miejsce w zawodach ligi Rover Challenge Series organizowanych przez The Mars Society. I jest to ogromny sukces, który podsumowuje ciężką, trwającą trzy i pół roku pracy nad łazikiem Kalman.

Tegoroczna wygrana to już kolejny sukces polskich drużyn w Indian Rover Challenge. W roku 2019 drugie miejsce zdobyła drużyna AGH Space Systems, a zespół University of Warsaw Rover Team otrzymał od organizatorów IRC wyróżnienie za ducha rywalizacji (pomimo niefortunnych sytuacji, które dotknęły zespół) oraz zainspirowanie wszystkich zawodników uczestniczących w IRC (o sukcesach zespołu napiszemy w osobnym artykule).

Indian Rover Challenge (IRC) to azjatycka edycja znanych w Polsce zawodów łazików marsjańskich. Odbywają się one w Indiach od roku 2018. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku.

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie prowadzonej przez Mars Society. W skład Rover Challenge Series wchodzą także European Rover Challenge, University Rover Challenge, Canadian International Rover Challenge oraz UK Rover Challenge.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: AGH Space Systems, Indian Rover Challenge, University of Warsaw Rover Team