Polscy studenci wygrywają w Indian Rover Challenge 2020

Zwycięski zespół AGH Space Systems i łazik Kalman

Między 17 a 20 stycznia 2020 roku w Czennaju w stanie Tamilnadu w Indiach odbyła się trzecia azjatycka edycja zawodów łazików marsjańskich, czyli Indian Rover Challenge (IRC) 2020. Polscy studenci zdobyli dwa pierwsze miejsca.

Trzecia edycja IRC odbyła się od 17 do 20 stycznia 2020 roku w Vellore Institute of Technology (VIT) w Czennaju w stanie Tamilnadu w Indiach. Pierwsze miejsce wywalczył zespół AGH Space Systems (maksymalna punktacja 395 pkt.), drugie miejsce zdobył University of Warsaw Rover Team (333,25 pkt.), a trzecie miejsce przypadło Team Rudra-SRM Mars Rover z Indii (321,25 pkt.).

Pierwotnie w finałach IRC 2020 miało wziąć udział dwadzieścia jeden zespołów z czterech krajów, w tym cztery zespoły z Polski. Ostatecznie jednak na zawody dojechało szesnaście zespołów, w tym tylko dwa z Polski, czyli AGH Space Systems (z łazikiem Kalman) oraz University of Warsaw Rover Team. Na zawody nie udało się dotrzeć zespołowi Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej z nowym łazikiem z rodziny Scorpio oraz zespołowi Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej.

Zawody składały się z czterech konkurencji:

1. poruszania się po trudnym terenie i transportu przedmiotów po polu manewrów,
  2. obsługi panelu (joystick, przełączniki, przyciski) przy pomocy zdalnie sterowanego ramienia,
  3. autonomicznej jazdy po zadanej trasie i rozpoznawania obrazu,
  4. poboru próbek i analizy ich pod kątem obecności życia na pokładzie łazika (obecnego życia lub byłego)/

Za każde zadanie były przyznawane punkty. Ich łączna liczba decydowała o zdobytym miejscu.

Zespół AGH Space Systems to dwudziestoosobowa drużyna, ale na zawodach był reprezentowany przez jedenaście osób. W tym gronie była jedna studentka – Anna Banaszak – oraz dziesięciu studentów: Adam Zagrajek, Błażej Fiderek, Maciej Kurcius, Patryk Jarosz, Maciej Kleszcz, Paweł Karelus, Adam Kolusz, Kamil Machoń, Krzysztof Chutkiewicz i Maciej Kotecki.

Drużyna University of Warsaw Rover Team składała się z sześciu studentów i dwóch studentek Uniwersytetu Warszawskiego (w nawiasach kierunki ich studiów). W układzie alfabetycznym byli to: Maciej Bartylak (fizyka, były lider zespołu) Jan Dziedzic (astronomia), Fryderyk Gromadka, (geologia), Aleksandra Ilska (geologia), Wiktor Kraśnicki (MISMaP - fizyka oraz informatyka), Mateusz Raczynski (fizyka, aktualny lider zespołu), Jakub Rogoża (fizyka) oraz Julia Szymczak (fizyka). Zespołowi zdalnie pomagali starzy członkowie zespołu, czyli Michał Wiatrowski (informatyka) oraz Kacper Oreszczuk (doktorant, fizyka).

Dla AGH Space Systems jest to pierwsze w historii koła zwycięstwo w zawodach ligi Rover Challenge Series organizowanych przez The Mars Society  ogromny sukces, który podsumowuje ciężką, trwającą trzy i pół roku pracy nad łazikiem Kalman.

Tegoroczna wygrana to kolejny sukces polskich drużyn w IRC. W roku 2019 drugie miejsce zdobyła drużyna AGH Space Systems, a zespół University of Warsaw Rover Team otrzymał od organizatorów IRC wyróżnienie za ducha rywalizacji (pomimo niefortunnych sytuacji, które dotknęły zespół) oraz zainspirowanie wszystkich zawodników uczestniczących w IRC (o sukcesach zespołu napiszemy w osobnym artykule).

Indian Rover Challenge to azjatycka edycja znanych w Polsce zawodów łazików marsjańskich, która odbywa się w Indiach od roku 2018. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku.

Zawody IRC są częścią Rover Challenge Series, czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie, prowadzonej przez Mars Society. W skład Rover Challenge Series wchodzą także European Rover Challenge, University Rover Challenge, Canadian International Rover Challenge oraz UK Rover Challenge.

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: AGH Space Systems, Indian Rover Challenge, University of Warsaw Rover Team