Przejdź do treści

Polska firma stworzyła dla ESO aplikację rzeczywistości rozszerzonej na telefony komórkowe

ALMA Augmented Reality - zrzut ekranu
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) we współpracy z polską firmą Bridge opracowało aplikację na smartfony i tablety prezentującą w formie rzeczywistości rozszerzonej sieć radioteleskopów ALMA. Aplikacja jest bezpłatna i może być używana do zabawy albo do celów edukacyjnych.

Dzięki aplikacji ALMA Augmented Reality na ekranie smartfona lub tabletu można obejrzeć w formie trójwymiarowej wizualizację sieci 66 anten ALMA. Aby efekt 3D zadziałał konieczny jest tzw."tracker", który można wydrukować z pliku PDF dostępnego np. na stronie internetowej ESO. Aplikację przygotowano w wersjach na dwa systemy operacyjne, można ją pobrać z Google Play albo z iTunes AppStore.

ALMA jest siecią anten pracujących w zakresie milimetrowym i submilimetrowym na chilijskim płaskowyżu Chajnantor na wysokości 5000 metrów n.p.m. Obserwatorium zostało zainaugurowane w marcu 2013 r.

Natomiast Bridge jest polskim biurem projektowo-technicznym zajmującym się technologiami rzeczywistości rozszerzonej. Pojęcie rzeczywistości rozszerzonej określa systemy łączące świat rzeczywisty z generowaną komputerowo w czasie rzeczywistym grafiką 3D.

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Zrzut ekranu z aplikacji ALMA Augmented Reality opracowanej przez ESO we współpracy z polską firmą Bridge. Źródło: Bridge/ESO.

Reklama