Przejdź do treści

Polska wyprawa astronomiczna w pas całkowitego zaćmienia Słońca w Indonezji

Narodowe Planetarium Malezji w Kuala Lumpur
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym zorganizowało wyprawę do Indonezji w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Zaćmienie nastąpi 9 marca. Jeśli łącza satelitarne pozwolą, na stronach Uranii zostanie przeprowadzona transmisja ze zjawiska.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym zorganizowało wyprawę do Indonezji w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Wyprawa rozpoczęła się 22 lutego i potrwa do 19 marca 2016 roku. Celem wyprawy jest rejestracja całkowitego zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie obserwowane w Cieśninie Makassarskiej z pokładu statku w dniu 9 marca bieżącego roku. Podjęta zostanie próba relacji zjawiska za pomocą łącza satelitarnego dostępna na stronie internetowej czasopisma URANIA (www.urania.edu.pl), grudziądzkiego planetarium (www.planetarium.grudziadz.pl) oraz facebookowej stronie programu "Obserwatorium" (www.facebook.com/Obserwatorium-1700753103490166 ). W Polsce faza całkowita zaćmienia przypada na godzinę 1:34 nad ranem w środę (noc z wtorku na środę). W ramach projektu wspieranego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zrealizowane zostaną kolejne odcinki cyklicznego programu "Obserwatorium" emitowanego między innymi na antenie TVK SM.

Uczestnicy wyprawy "Solar Eclipse 2016" odwiedzają ciekawe miejsca związane z astronomią. Do tej pory na zaćmieniowej mapie znalazły się miedzy innymi Planetarium Negara w Kuala Lumpur oraz Science Center w Singapurze. Astronomiczne wątki odnajdują również podczas pobytu w kolejnych portach Indonezji takich jak Dżakarta, Semarang, Probolinggo, Komodo. Ekipa programu Obserwatorium gościła także u Ambasadora RP w Singapurze - Zenona Kosiniak-Kamysza, który jak się okazuje jest miłośnikiem nocnego nieba i pasjonuje się fotografią. Wyprawie towarzyszą spotkania i rozmowy z profesjonalnymi astronomami jak również miłośnikami rozgwieżdżonego nieba.

W wyprawie uczestniczą - Małgorzata Radomska-Misiak (dziennikarz), Tomasz Syzdół (operator kamery) oraz kierownik grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium - astrofizyk Sebastian Soberski, szef projektu. Kolejne etapy podróży można śledzić na stronie Uranii, grudziądzkiego planetarium oraz facebookowej stronie "Obserwatorium".

Przejdź do galerii zdjęć z wyprawy


Autor: Sebastian Soberski


Zaprzyjaźnione instytucje w Indonezji:

1. Singapur
http://www.science.edu.sg/events/Pages/Solareclipse.aspx
(tutaj będziemy mieć wykład 17go na temat polskiej astronomii)

2. Kuala Lumpur
http://planetarium.angkasa.gov.my/?q=en/article/partial-solar-eclipse-malaysia-9-mac-2016
(mamy zdjecie z dyr tego planetarium jak trzyma ostatni kalendarz Uranii)

3. Bandung - tam jest obserwatorium
bosscha.itb.ac.id/


Na zdjęciu:
Uczestnicy wyprawy przed Narodowym Planetarium Malezji w Kuala Lumpur. W środku dyrektor planetarium (trzyma kalendarz astronomiczny Uranii).

Reklama