Przejdź do treści

Polski odbiornik GNSS dla małych satelitów i rakiet

GNSS

Polscy specjaliści sektora kosmicznego tworzą programowalny odbiornik GNSS dla mikrosatelitów i rakiet. Urządzenie przeznaczone będzie m.in. do precyzyjnego wyznaczania pozycji małych satelitów na orbicie okołoziemskiej oraz stanie się elementem awioniki małych rakiet. Projekt realizowany jest w ramach konsorcjum przez GMV Innovating Solutions, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Hertz Systems. 

Programowalny odbiornik GNSS jest odpowiedzią na coraz mocniej zauważalny w sektorze kosmicznym trend New Space. Wiąże się z nim łatwiejszy, tańszy i szybszy dostęp do przestrzeni kosmicznej oraz usług z nią zawiązanych. Ma to odzwierciedlenie m.in. w powstawaniu dużych konstelacji satelitów i miniaturyzacji urządzeń, w tym zmniejszaniu rozmiarów satelitów oraz rakiet wynoszących satelity na orbitę.

Urządzenie opracowywane przez GMV wraz z partnerami będzie alternatywą dla droższych i większych rozwiązań. Model powstaje m.in. z myślą o potrzebach start-upów i firm rozpoczynających budowę mikrosatelitów lub małych rakiet. Wykorzystanie go w projektach obniży koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji obiektów wysyłanych w przestrzeń kosmiczną. Precyzyjne wyznaczenie orbity przy użyciu programowalnego odbiornika GNSS jest również kluczowe dla nowych rodzajów misji, takich jak serwisowanie i tankowanie satelitów na orbicie, przechwytywanie śmieci kosmicznych, loty kilku małych satelitów w formacji czy budowanie dużych struktur bezpośrednio na orbicie.

Według różnych źródeł rynek małych satelitów przez następną dekadę powiększy się niemal siedmiokrotnie i osiągnie wartość około 30 miliardów dolarów. Większa liczba małych satelitów spowoduje proporcjonalnie wysoki popyt na tani dostęp do przestrzeni kosmicznej. Przełoży się to także na znaczny wzrost zainteresowania małymi rakietami. Dlatego GMV swój pierwszy prototyp odbiornika GNSS zamierza przetestować na pokładzie rakiety ARION-1 już na początku 2020 roku – mówi Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego w GMV Innovating Solutions.

Model opracowywany jest w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Firma GMV Innovating Solutions, pełniąca rolę lidera projektu, odpowiada za integrację urządzenia oraz opracowanie algorytmów pozwalających na precyzyjne wyznaczanie pozycji w przestrzeni kosmicznej, podczas gdy Centrum Badań Kosmicznych PAN projektuje elektronikę odbiornika, a Hertz Systems wykona prototyp i przeprowadzi jego testy na ziemi. Zaawansowany model (na ósmym poziomie gotowości technologicznej TRL) ma zostać przetestowany w 2020 roku podczas pierwszego startu rakiety ARION-1 wyprodukowanej przez hiszpańską firmę PLD Space.

Źródło: PlanetPR

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama