Przejdź do treści

Polecamy na prezent

Polskie firmy w misji ESA – projekt RAVEN

Misja RAVEN

Creotech Instruments rozpoczyna realizację misji RAVEN (Rendez-Vous and Proximity Vehicle for Enabling Multi-Mission), która jest wspólnym przedsięwzięciem z PIAP Space (liderem konsorcjum) oraz Baltic Orbital Services. Celem projektu jest ocena zdolności polskich podmiotów w zakresie kluczowych technologii związanych z manewrowaniem, dokowaniem i tankowaniem satelitów na orbicie.

Europejska Agencja Kosmiczna przyznała projekt RAVEN do realizacji polskiej spółce PIAP Space. W dniu 18 grudnia 2024 r. firma Creotech Instruments SA podpisała z PIAP Space kontrakt, w ramach którego będzie pracować nad platformą satelitarną przystosowaną do tej misji. Trzecim partnerem projektu jest Baltic Orbital Services, który posiada silny know-how i doświadczenie pochodzące z Ukrainy. Jest to start-up, który dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii silników plazmowo-jonowych planuje dostarczać na rynek holowniki satelitarne służące do umieszczenia i pozycjonowania obiektów na odpowiednich orbitach.

"Raven" to po angielsku kruk. Piękny i inteligentny ptak z silnym dziobem. RAVEN to też skrót od Rendez-Vous and Proximity Vehicle for Enabling Multi-Mission, czyli projektu statku kosmicznego, którego celem jest łapanie, naprawa (i nie tylko) innych statków kosmicznych – napisał na swoim profilu Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments.

Misja została podzielona na dwa etapy:

  • Demonstrację operacji zbliżeniowych przy użyciu satelity EagleEye (planowaną na lata 2026/2027),
  • Opracowanie zaawansowanych koncepcji z wykorzystaniem większego statku o masie 200–250 kg.

Projekt finansowany przez ESA ma budżet w wysokości 400 tys. EUR, z czego Creotech Instruments realizuje działania o wartości ok. 102 tys. EUR.

Na razie to faza wstępna, ale Grzegorz Brona ma nadzieję, że od 2026 r. będzie to pełnoskalowa misja kosmiczna.

To kolejny krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego i umacnianiu jego pozycji na arenie międzynarodowej. Razem z naszymi partnerami jesteśmy częścią dynamicznych zmian, które definiują przyszłość technologii kosmicznych – można przeczytać na profilu Creotech Instruments SA.
 

Źródło: Creotech Instrument, Grzegorz Brona, ZPSK,

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Reklama