Przejdź do treści

Polskie łaziki w finale Indian Rover Challenge 2020

IRC 2020

Indian Rover Challenge 2020 odbędzie się 17–20 stycznia 2020 roku w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai, w stanie Tamil Nadu w Indiach. Do finału zakwalifikowało się 21 drużyn z 4 krajów, w tym 4 zespoły z Polski.

Indian Rover Challenge (IRC) to azjatycka edycja zawodów łazików marsjańskich organizowana przez The Mars Society South Asia. Odbywają się one w Indiach od roku 2018. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku.

Każda z drużyn, która chciała wziąć udział w zawodach, wysłała organizatorom dokument opisujący dokładnie konstrukcję łazika, a także organizację zespołu i strategię, jaką zamierza zastosować w trakcie poszczególnych zadań konkursowych, a w szczególności zadaniu polegającym na pobraniu i zbadaniu próbek gleby. Na tej podstawie wybierane były zespoły, które mają stanąć do rywalizacji w finale.

19 listopada 2019 roku organizatorzy IRC 2020 ogłosili wyniki. Do finału konkursu, który odbędzie się w dniach 17-20 stycznia 2020 roku na wschodnim wybrzeżu półwyspu indyjskiego w miejscowości Chennai, w stanie Tamil Nadu, na terenie prywatnej uczelni Vellore Institute of Technology, dostało się 21 drużyn z 4 krajów. Wśród nich znalazły się cztery zespoły z Polski: AGH Space Systems z Krakowa z łazikiem Kalman,  University of Warsaw Rover Team, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej z nowym łazikiem z rodziny Scorpio oraz z Politechniki Rzeszowskiej Legendary Rover.

W zeszłym roku zespół AGH Space Systems zajął drugie miejsce w konkursie IRC 2019.

Trzymamy kciuki za wszystkie polskie zespoły.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: AGH Space Systems, Indian Rover Challenge

Reklama