Przejdź do treści

Polskie Satelity SatRev wyruszą dziś w kosmos ze Spaceport Cornwall w UK – zobacz na żywo!

SatRev-launcher one

Polska firma kosmiczna SatRev we współpracy z Virgin Orbit, ETCO oraz firmą TUATARA przygotowała misję satelity AMAN. Jest to pierwszy projekt kosmiczny spółki realizowany dla rządu Omanu. Nanosatelita zostanie wyniesiony na niską orbitę okołoziemską dzisiaj o godzinie 22.15 czasu polskiego na pokładzie rakiety LauncherOne Virgin Orbit.

Start nowych, wyprodukowanych w całości we Wrocławiu satelitów to kolejne już historyczne wydarzenie dla polskiego przemysłu kosmicznego w 2023 roku. Tym razem na orbitę wyniesiony zostanie pierwszy omański satelita AMAN oraz polski satelita Stork-6, za którego zaprojektowanie i produkcję odpowiadała polska spółka SatRev.

Urządzenie zostało przygotowane w technologii CubeSat. Za realizację projektu prócz SatRev odpowiadały reprezentujący ETCO – pochodzący z Omanu innowator w dziedzinie technologii wschodzących, Virgin Orbit – amerykańska firma zajmującą się wynoszeniem satelitów na orbitę oraz TUATARA – specjalista w zakresie zaawansowanych rozwiązań z zakresu AI, analityki danych i technologii kognitywnych.

Wystrzelenie satelity ma być pierwszym krokiem na drodze do budowy omańskiego programu kosmicznego, który wpisuje się w narodową strategię cyfryzacji „Oman Vision 2040”. Jest to krajowy program mającym na celu wspieranie konkurencyjności gospodarczej i dobrobytu społecznego przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu oraz budowaniu zaufania we wszystkich relacjach gospodarczych, społecznych i rozwojowych. Program kosmiczny Omanu umożliwi przełomowe badania naukowe i przechwytywanie obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Będą on dalej analizowane cyfrowo przy użyciu rozwiązań wizji komputerowej (computer vision), uczenia maszynowego (machine learning) oraz sztucznej inteligencji, które opracowane zostało przez TUATARĘ w strategicznym partnerstwie z ETCO.

Satelity AMAN i STORK-6 zostaną wyniesione na orbitę przez rakietę Virgin Orbit z lotniska w Kornwalii, w Wielkiej Brytanii. Będzie to także pierwszy start satelity z nowopowstałego tam kosmodromu Spaceport Cornwall.

W czerwcu 2021 roku SatRev umieścił dwa satelity STORK-4 i STORK-5 Marta na niskiej orbicie okołoziemskiej, a w styczniu 2022 kolejne sześć. Satelity SatRev mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z wykorzystaniem i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, takich jak rolnictwo precyzyjne, ocena zasobów energetycznych, monitorowanie infrastruktury transportowej. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak JR HOLDING, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko (część programu finansowania start-upów naukowych NCBiR).

Szczegóły startu

satrev

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: SatRev

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Ilustracje: SatRev

Reklama