Polskie zespoły zakwalifikowały się do Australian Rover Challenge 2025
Od 27 do 30 marca 2025 roku na Uniwersytecie w Adelajdzie odbędzie się kolejna edycja corocznego konkursu robotyki pod nazwą Australian Rover Challenge. W zawodach wezmą udział 24 studenckie drużyny z całego świata, w tym pięć zespołów z Polski.
Australian Rover Challenge (ARCh) to coroczny konkurs robotyki organizowany przez Uniwersytet w Adelajdzie, w którym studenci z Australii i całego świata walczą w pełnowymiarowej misji księżycowej, wykorzystując półautonomiczne łaziki, które sami zaprojektowali i zbudowali.
Zawodnicy prezentują swoje umiejętności w niestandardowym symulowanym środowisku księżycowym i wykonują zadania związane z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i konstruowaniem. W przeciwieństwie do wielu innych zawodów łazików na całym świecie, które koncentrują się na eksploracji Marsa, ARCh koncentruje się w szczególności na wykonywaniu zadań na symulowanej powierzchni Księżyca.
W zawodach ARCh2025 wezmą udział (w kolejności alfabetycznej):
Adelaide Rover Team, AGH Space Systems, Bluesat UNSW, Deakin Rover Team, Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road (Projekt Scorpio), Koło Naukowe Robotyków KNR, Legendary Rover, Macquarie Aerospace Rover Society (MARS), Monash Nova Rover, NU Rover Team, QUT Robotics Club, Rhino Rovers, RMIT Rover Team, Robotics and Autonomous Systems (RAS) Team, Studenckie Koło Astronautyczne, Swinburne Rover Team, Team Atlas, Team Kosmos, UC01, UOW Rover Team, UQ Space, URT - Unimelb Rover Team, UTS Rock-E THE ROVER, UWA Rover Team.
Polskę na zawodach będą reprezentowały zespoły z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa (AGH Space Systems), Politechniki Rzeszowskiej (Legendary Rover), Politechniki Warszawskiej (Studenckie Koło Astronautyczne i Koło Naukowe Robotyków KNR) oraz Politechniki Wrocławskiej (Projekt Scorpio).
Studenci z PWr jadą na te zawody jako faworyci – zwyciężyli w poprzedniej edycji. Zdobyli pięć złotych medali i wygrali cały konkurs z ogromną przewagą (350 punktów) nad drużynami z Australii Monash Nova Rover z Monash University (281 punktów) i UQ Space z University of Queensland (258,3 punktu).
Jak podkreślają członkowie Projektu Scorpio, jako pierwszej drużynie w historii australijskich zawodów udało im się pozyskać czystą wodę z regolitu, a do tego uzyskali jej najwięcej spośród wszystkich zespołów. I zrobiliśmy to w pełni na łaziku! – dodają.
Scorpio Infinity, z którym studenci i studentki PWr wystartowali w konkursie, jest już ósmą konstrukcją reprezentantów tej uczelni. Waży około 40 kilogramów. Powstał głównie z aluminium, włókna węglowego i tworzyw sztucznych wykonanych metodą druku 3D.
Źródło: Projekt Scorpio, Australian Rover Challenge, Politechnika Wrocławska
Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski