Portret świata w podczerwieni

Cztery największe podczerwone galaktyki obserwowane przez 2MASS 2MASS/T.Jarrett

Powstał 2 Micron All Sky Survey (2MASS) - kompletny katalog całego nieba w podczerwieni, na fali o długości 2 mikrometry. Przegląd nieba w podczerwieni, którego wynikiem jest katalog, ukazał olbrzymią ilość gwiazd w naszej macierzystej Galaktyce oraz wiele galaktyk poza nią. Kompletne pomiary utworzyły atlas około 5 milionów obrazów zawierających razem prawie pół miliarda obiektów.

Badania rozpoczęto od nieba północnego w czerwcu 1997 roku przy użyciu 1.3 metrowego teleskopu umieszczonego w Stanach Zjednoczonych w Fred Lawrence Whipple Observatory w Arizonie. Obserwacje półkuli południowej zaczęto w marcu 1998 roku używając teleskopu o takiej samej średnicy - 1.3 metra w Chile, w Cerro Tololo Inter-American Observatory. Obserwacje zakończono w lutym 2001 roku. Od tego momentu naukowcy przystąpili do opracowywania danych.

Fale podczerwone lepiej przenikają przez pył niż światło widzialne, dzięki czemu w naszym najbliższym otoczeniu mogliśmy dojrzeć o 1/3 galaktyk więcej niż dostrzegały teleskopy czułe w tym samym zakresie fal co ludzkie oko. Usuwając niewdzięczną przeszkodę jaką jest wszechobecny pył, tak utrudniający obserwacje w zakresie optycznym, mogliśmy również lepiej przyjrzeć się naszej własnej Galaktyce.

Źródło | oprac. K. Zawada

Na zdjęciu: Cztery największe podczerwone galaktyki obserwowane przez 2MASS. 2MASS/T.Jarrett

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)