Przejdź do treści

Potężny bolid nad Hiszpanią

11 grudnia 2016 roku o godzinie 22:25 czasu lokalnego (21:25 UT) nad hiszpańską Andaluzją zaobserwowano potężny bolid o jasności około -15 magnitudo.

Zjawisko zostało zarejestrowane przez liczne stacje bolidowe znajdujące się w południowej części kraju (Sevilla, Granada, Almeria). Mimo znacznej odległości, bolid widoczny był też w centralnej części kraju – w Madrycie, w Huelvie i w Toledo.

Udało się wstępnie ustalić że ciało weszło do atmosfery z prędkością 20 kilometrów na sekundę. Na nagraniach pochodzących ze stacji bolidowych widać bardzo długi i wolny bolid z licznymi rozbłyskami. Obiekt zapewne uległ wielokrotnej fragmentacji zanim przestał być widoczny po 12 sekundach lotu. Trajektoria bolidu przebiegała nad prowincjami Granada i Jaen. Świadkowie zjawiska informują o silnym odgłosie eksplozji oraz o wstrząsach porównywalnych do niewielkiego trzęsienia Ziemi.

Biorąc pod uwagę charakterystykę bolidu i obserwowane zjawiska, wydaje się pewne, że doszło do upadku meteorytu lub co bardziej prawdopodobne – większej ich ilości.

Reklama