Przejdź do treści

Powierzchnia Plutona niczym skóra węża

Pluton sfotografowany przez sondę New Horizons
NASA prezentuje kolejne zdjęcia Plutona wykonane przez sondę New Horizons. Przez cały czas sonda przesyła dane zebrane w trakcie przelotu koło planety, który nastąpił 14.07.2015 r. Niedawno amerykańska agencja kosmiczna pokazała zdjęcie, na którym powierzchnia Plutona wygląda jak skóra węża.

Jedno z najnowszych zdjęć dotarło na Ziemię 19 września 2015 r. Ukazuje bardzo bogatą kolorystycznie powierzchnię Plutona. Nie wszystkie kolory są jednak naturalne, nieco je uwypuklono, a dodatkowo wykorzystano dane z zakresu podczerwonego. Zdjęcie pokazuje, że budowa i historia geologiczna tej planety karłowatej jest bardzo złożona, podobnie jak zapewne historia jej klimatu.

Oprócz zdjęć dotarły też dane na temat lodu metanowego na części powierzchni Plutona, z których sporządzono mapę. Okazuje się, że poszczególne obszary na powierzchni mają inną zawartość metanu. Na przykład jest go dużo na Sputnik Planum, a na obszarze o nieformalnej nazwie Cthulhu Regio nie ma go praktycznie wcale (z wyjątkiem kilku odizolowanych skarp i obrzeży kraterów). Metanu brakuje tez w górach położonych obok Sputnik Planum.

Rozkład metanu na całej powierzchni nie jest prosty. Większe koncentracje występują na jasnych równinach i obrzeżach kraterów, a zazwyczaj nie ma go w centrach kraterów i na ciemniejszych obszarach. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, czy to większa skłonność do kondensacji metanu na pewnych obszarach, czy może na odwrót - metan powoduje jaśniejszą barwę obszarów. Naukowiec Will Grundy z Lowell Observatory we Flagstaff w Arizonie (USA) porównuje to do "klasycznego" problemu co było pierwsze: jajko czy kura.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Zdjęcie Plutona w sztucznych barwach wykonane przez sondę New Horizons 14.07.2015 r. i przesłane na Ziemię 19 września. Ukształtowanie terenu przypomina nieco widok skóry węża. Obszar nazwano nieformalnie Tartarus Dorsa. Zdjęcie pokazuje fragment o długości 530 km i ma rozdzielczość 1,3 km. Jest to złożenie zdjęć z kamery Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera (MVIC). Źródło: NASA/JHUAPL/SWRI.


Reklama