Przejdź do treści

Powstał film o sieci radioteleskopów VLA

Kadr z filmu “Beyond the Visible: The Story of the Very Large Array”
Od kilku dni w internecie dostępny jest nowy film dokumentalny o sieci radioteleskopów Very Large Array (VLA), który przygotowało amerykańskie National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Narratorką produkcji jest aktorka Judie Foster, odtwórczyni głównej roli w filmie „Kontakt”, który był kręcony m.in. w VLA.

Centrum edukacyjne i popularyzacyjne należące do NRAO jest odwiedzane przez 20 tysięcy osób dziennie. Jednym z elementów wizyty przy zwiedzaniu VLA jest projekcja filmu. Poprzednia wersja filmu była wyprodukowana w 2002 roku, ale od tego czasu obserwatorium przeszło sporą modernizacją. Dlatego postanowiono stworzyć nową produkcję.

Film p.t. „Beyond the Visible: The Story of the Very Large Array” trwa 24 minuty i opowiada o kulisach działania i osiągnięć naukowych VLA.
Zdecydowano, że narratorką zostanie Judie Foster, która znana jest z głównej roli w filmie „Kontakt” z 1997 roku. Sceny do filmu "Kontakt" były częściowo kręcone właśnie w VLA.

Very Large Array (VLA) jest siecią 27 anten o średnicy 25 metrów każda. Znajduje się w Socorro w stanie Nowy Meksyk w USA. Anteny sieci są rozmieszczone w kształcie litery Y, której każde z ramion ma 21 kilometrów długości i mogą przemieszczać się po szynach. Początek budowy obserwatorium nastąpił w 1973 roku, a działalność rozpoczęło w 1980 roku.

Film o VLA dostępny jest na stronie https://vimeo.com/70554007.

Więcej informacji:

Zdjęcie:
Kadr z filmu “Beyond the Visible: The Story of the Very Large Array”. Źródło: NRAO.Reklama