Przejdź do treści

Powstał pierwszy międzynarodowy park ciemnego nieba w Skandynawii

Nocne niebo nad wyspą Mon

Na duńskich wyspach Mon i Nyord, leżących na południe od Kopenhagi, powołano międzynarodowy park ciemnego nieba. Dotychczas wyspa Mon była słynna głównie z występujących tam wysokich, ponad 100 metrowych klifów, stanowiących największą miejscową atrakcję turystyczną.

Park Ciemnego Nieba Mon i Nyord, który otrzymał nazwę po wyspach na których się znajduje, jest pierwszym tego typu parkiem w Skandynawii. Mimo że jest położony tylko kilkadziesiąt kilometrów od metropolii Kopenhagi, obszar ten jest jednym z najmniej zanieczyszczonych sztucznym światłem w całej Danii. Park został ustanowiony na terenach należących do rządu Danii, skupionych głównie na zachodnim i wschodnim krańcu wyspy Mon oraz na znacznie mniejszej wyspie Nyord. Dotychczas okolice wysp odwiedzane były głównie z powodu występujących tu wysokich klifów, bałtyckich plaż oraz targu w miasteczku Stege, na którym kupić można tradycyjne wyroby.

Mieszkańcy liczą, że ustanowienie parku ciemnego nieba przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego, który już teraz jest stosunkowo wysoki. Obie wyspy odwiedza 250 tys. turystów w skali roku, z czego 65 tys. przyjeżdża głównie z powodu klifów. Liczba turystów jest ogromna w porównaniu z liczbą mieszkańców - wyspy zamieszkane są tylko przez 10 tys. osób. Funkcjonowanie parku ma sprzyjać postawom proekologicznym i zachowaniu na tych terenach walorów krajobrazu ciemnego nieba, rzadko spotykanych w dzisiejszej Danii.

Opisywane wyspy są pierwszym na świecie obszarem, na którym powołano jednocześnie park ciemnego nieba oraz społeczność ciemnego nieba. Stały się przez to jedną z 15 społeczności dbających o walory ciemnego nieba w miejscu zamieszkania, w tym dopiero czwartą w Europie po wyspach Coll i Sark oraz szkockiej miejscowości Moffat.

Terytorium duńskiej społeczności ciemnego nieba zajmuje cały obszar wysp Mon i Nyord i stanowi strefę buforową dla utworzonego tam parku. W ramach dbania o ciemne niebo wymieniono już 95% opraw lampowych na zgodne z wymaganiami Międzynarodowego Związku Ciemnego Nieba (IDA), pozostałe mają być wymienione jeszcze przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Poczynione starania przyniosły oczekiwany skutek. Jasność powierzchniowa nieba nad parkiem wynosi w najciemniejszych miejscach 21,9 mag/arcsec2, co plasuje park w czołówce tego typu obszarów na świecie.

Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: IDA

Na ilustracji: Droga Mleczna nad wyspą Mon. Źródło: Anders Brinckmeyer.

Reklama