Powstał szczeciński oddział PTMA

Członkowie szczecińskiego oddziału PTMA
Otrzymaliśmy informację, że w Szczecinie powstał oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Oficjalna uchwała Zarządu Głównego PTMA w tej sprawie została podjęta 24 lutego 2014 r. Członkowie oddziału zorganizowali już m.in. pierwsze publiczne obserwacje nieba. Działa także witryna internetowa oddziału. Prezesem został Tadeusz Smela.

Poniżej treść komunikatu szczecińskiego oddziału PTMA, tekst opracował Marcin Biskupski.

W styczniu tego roku powołano do życia kolejny oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, tym razem w Szczecinie. Spotkanie założycielskie miało miejsce 18.01.2014 roku przy al. Piastów, w sali  seminaryjnej Instytutu Fizyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Zarząd Główny PTMA uchwałą z dnia 24 lutego 2014 roku powołał oddział do działania.

PTMA Szczecin bardzo aktywnie i intensywnie działa na terenie Szczecina. 2 marca odbyły się pierwsze publiczne obserwacje (Jowisza – 2 marca 2014), które odbiły się głośnym echem w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Członkowie oddziału przywrócili również do stanu funkcjonalnego kopułę obserwacyjną w budynku ZUT, uszkodzoną kilkanaście lat temu. To właśnie zbudowanie w pełni zrobotyzowanego obserwatorium w tej lokalizacji jest głównym celem działań PTMA Szczecin w bieżącym roku.

Szczeciński oddział organizuje również lekcje astronomii dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, poszerza swoją wiedzę na prelekcjach tematycznych, a także aktywizuje swoich członków tworząc grupy tematyczne. Obecnie działają trzy grupy: obserwatorzy gwiazd zmiennych, astrofotografowie oraz obserwatorzy Słońca.

PTMA Szczecin można obserwować na stronach:

Na zdjęciu:

Członkowie szczecińskiego oddziału PTMA. Źródło: PTMA Szczecin.