Przejdź do treści

Powstało pierwsze miasto ciemnego nieba w Europie

Centrum miasta Moffat w nocy
Szkockie miasto Moffat uzyskało oficjalny status międzynarodowej społeczności ciemnego nieba przyznawany przez International Dark Sky Association (IDA), jako pierwsza miejscowość spoza Ameryki Północnej.

Moffat liczy 2,5 tysiąca mieszkańców i położone jest w południowej części Szkocji, nad rzeką Annan. Zlokalizowane jest w regionie Dumfries and Galloway i leży godzinę drogi od pierwszego brytyjskiego parku ciemnego nieba Galloway Forest. Moffat było niegdyś ośrodkiem spa i dzisiaj podtrzymuje swoją turystyczną funkcję. Na jego obszarze spotkać można m.in. Star Hotel, który figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najwęższy hotel na świecie.

Ochrona ciemnego nieba w Moffat zapoczątkowana została trzy lata temu i dzięki rządowym funduszom przez ten czas zmodernizowano oświetlenie uliczne oraz iluminację zewnętrzną budynków publicznych na bardziej przyjazne krajobrazowi ciemnego nieba. Zabieg ten pozwolił na zmniejszenie zanieczyszczenia świetlnego w każdym z dziesięciu punktów pomiarowych (pomiary prowadzono miernikiem SQM-L) od 0,06 mag/arcsek2 w okolicach pola golfowego do 1,29 mag/arcsec2 w pobliżu parku otaczającego Kościół Św. Andrzeja. Nocne niebo na terenie Moffat charakteryzuje się jasnością wynoszącą między 20,7 a 21,4 mag/arcsec2.

Lokalni działacze uważają, że walory ciemnego nieba będą przyciągały do miasteczka większą część turystów niż dotychczas, zwłaszcza w sezonie zimowym. Snują również ambitne plany na objęcie ochroną ciemnego nieba całego regionu Dumfries and Galloway, co utworzyłoby bezprecedensowe "Hrabstwo Ciemnego Nieba" o powierzchni ponad 6 tys. kilometrów kwadratowych.

Obszar ochrony ciemnego nieba w Moffat (z ang. dark sky community) jest trzecim tego typu obszarem w Europie (a pierwszym miastem), po objęciu podobną ochroną wysp Sark i Coll odpowiednio w 2011 i 2013 roku. Oprócz Moffat IDA uhonorowała wcześniej tym mianem 10 innych miasteczek na świecie, przy czym 9 znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a jedno w Kanadzie. Polską miejscowością, którą jest najbliższa spełnienia kryteriów IDA jest Sopotnia Wielka na Żywiecczyźnie, gdzie członkowie Stowarzyszenia Polaris OPP od lat prowadzą walkę z zanieczyszczeniem świetlnym.

Dotychczas oprócz tzw. społeczności ciemnego nieba istnieje również kilkadziesiąt parków i rezerwatów ciemnego nieba na wszystkich kontynentach (poza Antarktydą), głownie w Ameryce Północnej i Europie.  

Więcej informacji:


Źródło: IDA

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Na zdjęciu: Centrum miasta Moffat w nocy. Źródło: BBC/J.H. Paterson