Przejdź do treści

Powstało Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne

Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne

W październiku 2020 r. w Warszawie z inicjatywy polskich naukowców zajmujących się zagadnieniami związanymi z astrobiologią powstało Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne (PTAstroBio). Jego celem jest popieranie i inicjowanie aktywności pozwalających na rozwój astrobiologii i nauk pokrewnych, ich popularyzacja oraz integracja środowiska naukowego zainteresowanego tematyką astrobiologii w celu nawiązania współpracy nad projektami badawczymi.

Astrobiologia jest nauką poświęconą zagadnieniom związanym z życiem w jak najszerszym kontekście. Astrobiolog, gdy myśli o życiu, widzi przede wszystkim cienką warstwę biosfery na planecie Ziemi. Do tego dodać można jeszcze kilkoro astronautów na orbicie oraz bakterie, które przy okazji misji kosmicznych dostały się „na gapę” w różne zakamarki Układu Słonecznego – a na pokładzie sondy Voyager już go nawet opuściły. To jedyne organizmy, o których wiemy, że z pewnością istnieją we wszechświecie. Astrobiologowie ekstrapolują informacje dotyczące ziemskiego życia i poszukują życia, które wyewoluowało poza naszą planetą.

Pomysł powołania Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego (PTAstroBio) narodził się w czasie spotkań niewielkiej grupy pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego w osobach: dr Tomasz Zajkowski, mgr Mikołaj Kuska, mgr Jakub Janiec oraz dr Takao Ishikawa. Spotkanie założycielskie miało miejsce 15 października 2020 r.

Obecnie w skład Zarządu Towarzystwa wchodzą: Tomasz Zajkowski, Mikołaj Kuska, Jakub Janiec, Justyna Pelc, Wiktoria Dziaduła, Łukasz Kaczmarek oraz Karolina Rojek-Sito. Natomiast członkami Komisji Rewizyjnej są: Ania Łosiak, Kamil Muzyka i Grzegorz Łach.

Celem Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego jest popieranie i inicjowanie aktywności pozwalających na rozwój astrobiologii i nauk pokrewnych, ich popularyzacja oraz integracja środowiska naukowego zainteresowanego tematyką astrobiologii w celu nawiązania współpracy nad projektami badawczymi.

Przykłady działań członków Polskiego Towarzystwo Astrobiologicznego:

  • prowadzenie działalności naukowej,
  • wydawanie i popieranie wydawania czasopism naukowych, książek i innych publikacji z zakresu astrobiologii,
  • opiniowanie o stanie i potrzebach astrobiologii oraz nauk pokrewnych,
  • popularyzowanie osiągnięć astrobiologii, w tym poprzez współpracę z nauczycielami oraz młodzieżą szkolną i akademicką,
  • współpraca z pokrewnymi stowarzyszeniami w kraju i za granicą, organizacja wspólnych konferencji, zjazdów, sympozjów i projektów badawczych,
  • ustanawianie i przyznawanie nagród za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze, dydaktyczne i popularyzatorskie w zakresie astrobiologii i nauk pokrewnych.


Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne posiada własną stronę internetową, profil na Facebooku, kanał na YT oraz adres e-mail do kontaktu.

PTAstroBio na swoim profilu na FB organizuje spotkania, dyskusje, seminaria dotyczące życie poza Ziemią czy możliwości stworzenia życia sztucznego. Do dziś ten profil polubiło prawie 1000 osób.

Na stronie internetowej Towarzystwa można znaleźć oprócz informacji o organizacji także materiały edukacyjne, m.in. „Parę słów o Geologii Planetarnej” napisane przez dr Annę Łosiak, czy kilka wskazówek dotyczących tego, jak zostać astrobiologiem napisanych po angielsku przez Lewisa Dartnella. A ponadto „Materiały do wykorzystania w szkole” w tym m.in. przewodnik NASA po astrobiologii, filmy z 24. Festiwalu Nauki w Warszawie, w którym Towarzystwo wzięło udział, różnego rodzaju kursy oraz ciekawe strony na YouTube, które zawierają informacje m.in. o astrobiologii.

Wśród członków Stowarzyszenia jest kilka osób znanych z wystąpień w radiu, telewizji, czy na piknikach i na festiwalach naukowych, w tym także z portalu Uranii – Postępów Astronomii. Są to m.in. dr Agata Kołodziejczyk, dr Natalia Zaleska, dr Milena Ratajczak, prof. Ewa Szuszkiewicz, Monika Brandić Lipińska, Justyna Pelc czy Kamil Muzyka.

Źródło: PTAstroBio

Paweł Z. Grochowalski

Reklama