Powtórny pogrzeb Kopernika
Po południu w katedrze odbył sie koncert w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Chóru Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu oraz solistów Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie, pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego i Piotra Sułkowskiego.
Szczątki Kopernika odnaleziono w 2005 r. obok ołtarza św. Krzyża, ktorym Kopernik opiekował się. Mimo rozległych badań genetycznych i historycznych oraz wspołpracy z naukowcami w Szwecji do dziś, niestety, nie mamy pewności, czy palisandrowa trumna zawiera zwłoki Astronoma. Po zakończeniu badań w 2008 r. szczątki przechowywane były w kurii biskupiej w Olsztynie. 19 lutego br. z okazji 537. urodzin Kopernika trumnę przez jeden dzień wystawiono w Toruniu w katedrze św. Janów, przy chrzcielnicy, w której Kopernik był ochrzczony. Następnie dłuższy czas przebywała w katedrze św. Jakuba w Olsztynie, a później w olsztyńskim zamku.
Trumnę właściwą w postaci metalowej skrzyni umieszczono w Toruniu w większej urnie-sarkofagu zrobionej z palisandru projektu Andrzeja Ryczka. Znajduje się na niej portret uczonego oraz daty urodzin i śmierci. Pierwszy pogrzeb Kopernika na pewno był skromny. Astronom pieniądze jakie miał przeznaczył dla swoich krewnych i potrzebujących, sam nie zostawił żadnych instrukcji dotyczących swojego pochówku. Po 500. latach pochowano go po raz wtórny w sposób należny twórcy teorii heliocentrycznej.
Źródło: Karolina Zawada
Na ilustracji: Sarkofag ze szczątkami Kopernika w Bazylice katedralnej w Olsztynie. Źródło: Wikipedia
(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)