Przejdź do treści

Poza Ziemię - nowa książka dawnego redaktora naczelnego Uranii

Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych
"Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych" to tytuł nowej książki Krzysztofa Ziołkowskiego wydanej przez wydawnictwo PWN. To pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowe ujęcie problematyki badań Układu Słonecznego metodami technik kosmicznych. Autor był przez wiele lat redaktorem naczelnym "Uranii" (w latach 1983-1997).

Autor prezentuje wszystkie dotychczasowe misje służące badaniu planet, komet oraz planetoid. Dużą zaletą książki jest wskazanie roli polskich naukowców w dotychczasowych badaniach. Dzięki niej można dowiedzieć się m.in. jak wyglądały plany pierwszej misji przelotu koło Wenus załogowego statku kosmicznego, jak przebiegało osadzenie sondy Curiosity na powierzchni Marsa, skąd wzięły się łuki materii pyłowej w pierścieniu G Saturna, związane z księżycami odkrytymi przez sondę Cassini.

„Pamiętam swoją radość oraz powszechną euforię, z jaką odbierano okołoziemski lot pierwszego sputnika, jak się wtedy o tym mówiło. Wydawało mi się, że rozumiem znaczenie tego wydarzenia i potrafię docenić jego dalekosiężne konsekwencje dla rozwoju nauki, a w szczególności astronomii. Ale nawet w najśmielszych marzeniach nie zdołałem wtedy przewidzieć tak wielkiego i szybkiego rozwoju technologii i technik kosmicznych, jaki dziś obserwujemy (…)” – mówi Krzysztof Ziołkowski.

Książka „Poza Ziemię…” jest przeznaczona dla każdego, kto interesuje się nie tylko astronomią i astronautyką, ale także pokrewnymi im naukami przyrodniczymi. Każdego, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o otaczającym nas świecie, kto lubi patrzeć w niebo i stara się zrozumieć to, co na nim widzi i komu nie są obojętne zjawiska i wydarzenia zachodzące w przestrzeni kosmicznej i otaczającej nas rzeczywistości.

Krzysztof Ziołkowski jest astronomem, stałym współpracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także wybitnym popularyzatorem nauki - m.in. laureatem Medalu Zonna za upowszechnianie wiedzy o Wszechświecie, przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA).

Dane książki:
Tytuł: Poza Ziemię.. Historia lotów międzyplanetarnych.
Wydanie: Wydanie 1
Autor/Redaktor: Ziołkowski Krzysztof
Format: B5
Objętość (liczba stron): 335
ISBN: 978-83-01-19227-3
Data wydania: 2017-05-12
Wydawnictwo: PWN
Rodzaj oprawy: miękka

Poza Ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych - Krzysztof Ziołkowski
Okładka książki "Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych".

Krzysztof Ziołkowski
Krzysztof Ziołkowski podczas wywiadu w Radiu dla Ciebie.

Więcej informacji:

Reklama