Przejdź do treści

Poznańskie pokazy filmów o kosmosie

Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Multikino S.A. zapraszają widzów indywidualnych i szkoły na „Poznańskie pokazy filmów o kosmosie”. Będzie okazja zobaczyć film „Europe to the Stars” o wielkich obserwatoriach astronomicznych pracujących w ekstremalnych warunkach pustyni Atakama oraz najlepsze części „Astronarium” o najnowszych badaniach prowadzonych przez polskich naukowców.

Seanse dla widzów indywidualnych zaplanowano na 14 i 15 września o godz. 18.00. W poniedziałek 14 września będzie można zobaczyć film „Europe to the Stars” oraz odcinek „Astronarium” poświęcony Europejskiemu Obserwatorium Południowemu (ESO). Z kolei 15 września widzowie będą mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie kinowym aż cztery części „Astronarium”: o radioastronomii, o meteorytach, o aktywności słonecznej oraz o ESO.

Pokazy dla szkół odbędą się 29 i 30 września o godz. 10.00. Tutaj również rozkład filmów będzie podobny jak przy pokazach indywidualnych. Dodatkowo pokazy szkolne poprzedzać będzie krótka prelekcja poprowadzona przez zawodowych astronomów pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Kryszczyńskiej z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu.

Pokazy będą odbywać się w kinie Multikino 51 Poznań przy ul. Królowej Jadwigi 51. Bilety na seanse w obu kategoriach (indywidualne i szkolne) są do nabycia w cenie 10 zł.

Dokładny program pokazów można znaleźć na stronie www.pta.edu.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/878122342309234/

„Filmy dobraliśmy tak, aby były ciekawe dla widzów oraz pokazały najnowsze osiągnięcia w astronomii związane z Polską. Od kilku miesięcy nasz kraj jest członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), wielkiej organizacji naukowo-technologicznej zajmującej się badaniami Wszechświata z powierzchni Ziemi. ESO można określić obrazowo terminem: astronomiczna liga mistrzów. I to właśnie zawansowanym technicznie instrumentom, przepięknym zdjęciom kosmosu i ciekawym odkryciom dokonanym za ich pomocą poświęcony jest film „Europe to the Stars” – mówi Krzysztof Czart z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

„Z kolei „Astronarium” przedstawia polską perspektywę w badaniach kosmosu, a naukowcy z Polski zdecydowanie mają się czym pochwalić na tym polu” dodaje astronom.

Pokazy filmów o kosmosie są imprezą towarzyszącą XXVII Zjazdowi Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który odbył się w Poznaniu w dniach 7-10 września 2015 r. Wtedy na kilka dni Poznań stał się stolicą polskiej astronomii. Konferencji towarzyszyły także także pokazy planetariów mobilnych w galeriach handlowych na terenie miasta oraz spotkanie polskich organizacji astronomicznych i astronautycznych (oba wydarzenia 6 września).

Opisy filmów:Europe to the Stars


Opowieść o tym jak Europa sięgnęła gwiazd. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to wielka organizacja zajmująca się badaniami Wszechświata z powierzchni Ziemi. Posiada najnowocześniejsze obserwatoria i olbrzymie teleskopy działające w ekstremalnych warunkach pustyni Atakama w Chile. Od niedawna wszystkie te zdobycze techniki są częściowo polską własnością, bowiem nasz kraj stał się w tym roku członkiem ESO. Film opowiada o tym w jaki sposób Europa postanowiła sięgnąć gwiazd i dlaczego wybrała do tego celu dalekie pustkowia Atakamy i Andów. Pokazuje też najnowocześniejszy sprzęt używany przez naukowców i niesamowite odkrycia dokonane za jego pomocą. Całość ilustrują piękne zdjęcia kosmosu. Zobacz je na dużym ekranie kinowym! Pokaz zostanie uzupełniony odcinkiem „Astronarium” poświęconym ESO z polskiej perspektywy.

Czas trwania: 63 minuty + 23 minuty (razem 86 minut)
Produkcja: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
Reżyseria: Lars Lindberg Christensen
Astronarium

„Astronarium” to produkcja o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je badają. Nie przegap okazji, aby zobaczyć najlepsze części „Astronarium” na dużym ekranie kinowym. Oto cztery tematy o zagadkach kosmosu.
Radioastronomia pozwala zobaczyć obiekty niewidzialne dla ludzkiego oka. Zdjęcia do tego fragmentu były nagrywane na największym polskim radioteleskopie w Piwnicach koło Torunia, który ma 32 metry średnicy i wysokość wielopiętrowego wieżowca.
Meteoryty z kolei są kojarzone są z Poznaniem, bowiem to tutaj znaleziono największy polski meteoryt. Poznaj Czelabińsk, Morasko i inne tajemnice meteorytów.
Słońce, nasza dzienna gwiazda, dzięki której istnieje życie na Ziemi, wcale nie jest tak spokojne jakby się wydawało. Film pokazuje w jaki sposób Polacy badają Słońce za pomocą największego na świecie koronografu w Białkowie koło Wrocławia, a także misji satelitarnych i sond kosmicznych.
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) – największe teleskopy i najnowocześniejsze instrumenty pracujące w ekstremalnych warunkach pustyni Atakama w Chile. Od niedawno są częściowo polską własnością, gdyż w tym roku nasz kraj stał się członkiem ESO. Zobacz najnowocześniejszą technikę i niesamowite zdjęcia wykonane za jej pomocą!

Czas trwania: 92 minuty
Produkcja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Telewizja Polska (TVP)
Prowadzący: Bogumił Radajewski

Więcej informacji:

Reklama