Przejdź do treści

Premiera polskiego filmu fabularnego pt. "Supernova"

Supernova - plakat filmu
17 lipca 2015 r. w Toruniu miała miejsce premiera nowego polskiego filmu krótkometrażowego pt. "Supernova". Fabuła opowiada o młodym filmowcu, który próbuje nagrać film o emerytowanym profesorze astronomii, ale okazuje się to tylko wstępem do wielu różnych przemyśleń. Zdjęcia nagrywano m.in. na największym polskim radioteleskopie w Piwnicach koło Torunia.

"Supernova" jest krótkometrażowym filmem fabularnym wyprodukowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Reżyserem i autorem scenariusza jest Andrzej Cichocki, znany z wcześniejszej produkcji pt. "Las cieni", która zdobyła liczne nagrody i była prezentowana na kilkudziesięciu festiwalach filmowych na całym świecie. Z kolei "Supernova" otrzymała już pierwszą nagrodę: "Brązowe grono" podczas 44. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Ma też zaproszenie na festiwal filmowy w Gdyni.

Film "Supernova" trwa 29 minut. W głównych rolach wystąpili:
  • Andrzej Wichrowski (aktor teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, laureat kilkudziesięciu nagród aktorskich, w 2012 r. uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis a w 2013 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi),
  • Cezary Łukaszewicz (w 2004 r. ukończył studia w Akademii Teatralnej w Warszawie; w latach 2006-2013 aktor Teatru Nowego w Poznaniu, a od września 2013 r. etatowy aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu),
  • Ewelina Szostkowa (absolwentka Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi; od roku 2008 aktorka Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu).

Film wsparły m.in. różne astronomiczne organizacje i instytucje: "Urania - Postępy Astronomii", Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Nicolaus Copernicus, Planetarium w Grudziądzu, Centrum Astronomii UMK.

Więcej informacji:

Zdjęcia z planu - nagranie z TvSM dostępne na YouTube:Reklama