Przejdź do treści

Prezentacja historycznych instrumentów astronomicznych (także online)

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaprasza na wydarzenie transmitowane online: prezentację historycznych instrumentów astronomicznych, która odbędzie się 2 grudnia 2022 roku o godz.14:00.

Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na Hands-on spotkanie, na którym, z wykorzystaniem kopii instrumentów, badacze historii astronomii przybliżą uczestnikom wczesne instrumenty astronomiczne z czasów przedkopernikańskich. Dołącz i przeżyj wyjątkowe popołudnie z replikami instrumentów, z których korzystali średniowieczni astronomowie i astrologowie. Jak działały, do czego służyły? O tym opowiedzą eksperci z PAN, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W programie:

  1. Zegary słoneczne jako instrumenty astronomiczne, Rafał Zaczkowski, (Muzeum im.Przypkowskich w Jędrzejowie)
  2. Od sfery armilarnej do torquetum, prof. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN)
  3. Astrolabes and Astrolabe Stuff, Prof. Josefina Rodríguez-Arribas (Instytut Historii Nauki PAN, stypendystka programu PASIFIC PROJECT)
  4. Zwiedzanie kolekcji historycznych instrumentów astronomicznych w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie będzie bezpośrednio transmitowane na kanale Youtube MuzeumUJ Collegium Maius od godz. 14.00. Chęć osobistego uczestnictwa w spotkaniu należy zgłaszać do 28 listopada wysyłając e-mail (ilość miejsc ograniczona).

prezentacja w muzeum UJ

 

Źródło: Zespół Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Grafiki: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Reklama