Przejdź do treści

Prezydent podpisał ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej

20 października 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej. Agencja będzie koordynować polskie działania w zakresie badań przestrzeni kosmicznej i wykorzystania ich w przemyśle sektora kosmicznego, a także w sektorze obronnym i w dziedzinie bezpieczeństwa państwa.

Koszty działania agencji szacowane są na 5-10 mln złotych rocznie. Prezesa agencji będzie powoływać premier. W organie nadzorczym i doradczym (Rada Agencji) zasiądzie dziewięciu przedstawicieli administracji rządowej oraz czterech przedstawicieli nauki i przemysłu, których mają rekomendować Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz minister właściwy do spraw gospodarki.

Jako siedzibę agencji wybrano Gdańsk. Pierwotnie planowana była Warszawa, ale w trakcie prac nad ustawą lokalizację siedziby zmieniono na wniosek Senatu.

Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 2012 roku. Roczna składka z tego tytułu wynosi około 20 milionów euro. Część składki stanowiąca 45% ma przez najbliższe pięć lat wracać do kraju na finansowanie projektów realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa. Później zdobywanie środków z ESA ma ułatwić właśnie Polska Agencja Kosmiczna, jako krajowy koordynator tych działań.

Więcej informacji:

Źródło: PAP - Nauka w PolsceNa zdjęciu:
Wyniesienie w kosmos sondy Rosetta z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej w 2004 roku. Rosetta jest misją Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której jeszcze przed przystąpieniem Polski do ESA brali udział polscy naukowcy. Obecnie sonda Rosetta znajduje się w pobliżu jądra jednej z komet. Źródło: ESA/CNES/ARIANESPACE-Service Optique CSG