Przejdź do treści

Prezydent ratyfikował umowę z ESO

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) - logo
Zakończył się proces ratyfikacji umowy o wstąpieniu Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). 10 kwietnia 2015 r. ustawę podpisał Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Starania o wstąpienie naszego kraju do Europejskiej Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, zwanej w skrócie: Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), trwały kilkanaście lat. Oficjalne negocjacje rozpoczęły się w maju 2014 r. Umowa akcesyjna została podpisana w Warszawie w dniu 28 października 2014 r. Potem rozpoczął się proces ratyfikacji umowy. Najpierw 14 stycznia 2015 r. rząd skierował projekt ustawy do Sejmu. W okresie od stycznia do marca nastąpiły czytania projektu ustawy w komisjach sejmowych, które poparły jego przyjęcie. 5 marca Sejm głosował za zgodą na ratyfikację umowy. 19 marca ustawę rozpatrzył Senat, a 23 marca przekazano ją do podpisu przez Prezydenta RP.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z ESO w dniu 10 kwietnia 2015 r.

Polski wkład finansowy wyniesie 29,5 milionów euro wpisowego, rozłożonego na raty. Dodatkowo roczna składka będzie wynosić około 3,35 mln euro. Łączne roczne zobowiązania będą zatem na poziomie około 7 milionów euro rocznie.

Jako kraj członkowski ESO uzyskujemy dostęp do wszystkich teleskopów i instrumentów ESO na pełnoprawnych zasadach. Polskie firmy będą mogły startować w przetargach na budowę kolejnych teleskopów i infrastruktury ESO, a w szczególności wziąć udział w rozpoczynającej się właśnie budowie największego teleskopu optycznego na świecie - E-ELT. Będzie on mieć średnicę prawie 40 metrów. Budżet tego projektu przekracza miliard euro. Polskie władze liczą na uzyskanie około 10-20 milionów euro w ciągu najbliższych lat w ramach kontraktów dla firm i instytutów naukowo technicznych (przy założeniu, że polskie przedsiębiorstwa będą w stanie zaabsorbować od 1 do 2 procent budżetu przeznaczonego na E-ELT).

Więcej informacji:


Reklama