Przejdź do treści

Problem z oliwinami na planetoidzie Westa

Wśród minerałów występujących na planetoidzie Westa powinno być sporo oliwinów. Jednak jest ich tam mało, a na dodatek najnowsze badania sugerują, że być może część została dostarczona od innych planetoid - podał amerykański Planetarny Science Institute.

Takie wnioski wyniknęły z analiz danych zebranych przez sondę kosmiczną Dawn. Ta amerykańska sonda badała Westę w latach 2011 i 2012. Według naukowców z Planetarny Science Institute, niektóre z oliwinów obecnych na planetoidzie mogą pochodzić od meteorytów bogatych w te minerały. Stąd wniosek, że ich źródłem są inne planetoidy, a nie wewnętrzna aktywność geologiczna Westy.

„Brak oliwinów nie oznacza, że Westa nie ma zróżnicowanej budowy, bowiem inne dowody wskazują, że planetoida miała kiedyś skorupę, płaszcz i jądro. Musimy jedynie nieco skorygować modele powstawania planet w świetle nowych wyników” wyjaśniła Lucille Le Corre z Planetarny Science Institute, która kierowała badaniami.

Oliwiny są minerałami należącymi do krzemianów, a w szczególności krzemianów magnezu, żelaza, manganu lub niklu. Cechują się dużą podatnością na przeobrażenia pod wpływem różnych czynników. Często spotyka się je w w meteorytach. Badania oliwinów na planetoidach mogą być przydatne przy modelach powstawania protoplanet, gdyż dzięki nim można wprowadzić istotne ograniczenia do obliczeń. W konsekwencji ma to też wpływ na badania nad powstaniem Ziemi.

Planetoida (4) Westa to drugi pod względem średnicy obiekt w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa, a Jowisza. Wymiary planetoidy to 560 x 578 x 458 km, natomiast okres orbitalny wynosi 3 lata i 230 dni. Westa została odkryta w 1807 roku przez niemieckiego astronoma Heinricha Wilhelma Olbersa.

Wyniki badań oliwinów na Weście zaprezentowano 17 marca 2015 r. podczas 46. Konferencji Księżycowej i Planetarnej w Houston w Stanach Zjednoczonych. Opisano je także w artykule, który ukaże się w czasopiśmie „Icarus”.

Więcej informacji:


Reklama