Profesjonalne warsztaty rakietowe dla amatorów

Warsztaty rakietowe 2021

Analog Astronaut Training Center we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym oraz Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi zaprasza na profesjonalne warsztaty rakietowe, które odbędą się od 2 do 8 sierpnia 2021 r. w Rzepienniku Biskupim w Beskidzie Niskim.

Profesjonalne warsztaty rakietowe dla amatorów (poziom 1) zorganizowane będą przez Analog Astronaut Training Center we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym oraz Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi. Mogą stać się one przepustką dla osób, które chciałyby wystrzelić własną rakietę w czasie Festiwalu Meteor 2021. Festiwal odbędzie się 4 i 5 września 2021 r. na Pustyni Błędowskiej.

Organizatorzy obiecują, że każdy uczestnik warsztatów nauczy się podstaw konstrukcji rakiet oraz samodzielnie wykona model wielorazowego użytku osiągający pułap ponad 300 m.  Uczestnicy warsztatów otrzymają wszelkie niezbędne materiały potrzebne do zbudowania rakiet oraz przeżycia warsztatów, czyli elektronikę i silniki oraz obiady.

Organizatorzy zapewniają przede wszystkim praktykę oraz wszystko, co jest potrzebne, aby latać rakietami, czyli:.

• samodzielne wykonanie własnego modelu rakiety,
  • opanowanie programu Open Rocket, utworzenie własnego projektu modelu rakiety,
  • wykonanie modelu z użyciem materiałów kompozytowych,
  • podstawy łączenia materiałów w celu uzyskania mocnej, ale lekkiej konstrukcji wielorazowego użytku,
  • szycie spadochronu na maszynie,
  • wycinanie stateczników, polerowanie, malowanie,
  • podstawy telemetrii, elektroniki, budowy silników, charakterystyka paliw rakietowych itp.

Na koniec warsztatów odbędą się loty rakiet i po udanym locie uczestnicy otrzymają licencję startową pierwszego stopnia.

Co zostanie po szkoleniu?

• Rakieta, która lata na wysokość 400 m,
  • nawiązanie kontaktów/przyjaźni z ekspertami od rakiet w Polsce (SpaceForest),
  • nawiązanie kontaktów/przyjaźni z ekspertami od materiałów (Uniwersytet Jagielloński).
  • możliwość rozwoju pasji i wzięcia udziału na Festiwalu Meteor na Pustyni Błędowskiej we wrześniu 2021 r.

Co zabrać ze sobą?

Chętni do udziału w warsztatach muszą zabrać ze sobą laptopy, namioty, karimaty i śpiwory oraz dobry humor. Będzie też możliwość darmowego przenocowania w drewnianym domku z bieżącą wodą i toaletą.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w warsztatach może wziąć udział max. 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń drogą mailową na adres: agata@astronaut.center. Warsztaty są płatne. Ich koszt wraz z wyżywieniem wynosi 1250 zł.

Dodatkowe informacje na temat warsztatów można uzyskać na stronie Analog Astronaut Training Center.

Źródło: Analog Astronaut Training Center/ Agata Kołodzieczyk

Paweł Z. Grochowalski