Przejdź do treści

Profesjonalne warsztaty rakietowe dla amatorów oraz mini-sympozjum rakietowe

Warsztaty Rakietowe 2020

Analog Astronaut Training Center we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym oraz Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi zaprasza na profesjonalne warsztaty rakietowe, które odbędą się w dniach 3-7 sierpnia 2020 w Rzepienniku Biskupim w Beskidzie Niskim. Na 8 sierpnia przewidziano mini-sympozjum rakietowe. 

Profesjonalne warsztaty rakietowe dla amatorów zorganizowane przez Analog Astronaut Training Center we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym oraz Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi mogą stać się przepustką dla osób, które chciałyby wystrzelić własną rakietę w czasie Festiwalu Meteor 2020, który odbędzie się 5-6 września br. na Pustyni Błędowskiej. Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, ponieważ wiąże się z obchodami 10-lecia Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Organizatorzy obiecują, że każdy uczestnik warsztatów nauczy się podstaw konstrukcji rakiet oraz samodzielnie wykona model wielorazowego użytku osiągający pułap ponad 300 m.  Uczestnicy warsztatów otrzymają wszelkie niezbędne materiały potrzebne do zbudowania rakiet oraz przeżycia warsztatów, czyli elektronikę i silniki oraz obiady.

Celem warsztatów jest:

  • zapoznanie się z podstawami aerodynamiki,
  • nauką modelowania rakiet w programie OpenRocket,
  • samodzielne wykonanie modelu latającego wielokrotnego użytku,
  • samodzielne wykonanie spadochronu,
  • zapoznanie się z technikami tworzenia materiałów kompozytowych,
  • zapoznanie się z modelami dostępnych na rynku silników rakiet amatorskich,
  • poznanie historii polskich rakiet,
  • zachęcenie do rozwijania się w stronę przedmiotów ścisłych,
  • przygotowanie do Festiwalu Meteora, który odbędzie się na początku września 2020 r. na Pustyni Błędowskiej.

Na koniec warsztatów odbędą się loty rakiet i po udanym locie uczestnicy otrzymają licencję startową pierwszego stopnia.

Chętni do udziału w warsztatach muszą zabrać ze sobą laptopy, namioty, karimaty i śpiwory. Będzie też możliwość darmowego przenocowania w drewnianym domku z bieżącą wodą i toaletą.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w warsztatach może wziąć udział max. 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń drogą mailową na adres: agata@astronaut.center

Warsztaty są płatne. Ich koszt wynosi 1000 zł.

Po zakończonych warsztatach planowane jest 8 sierpnia br. mini-sympozjum rakietowe. Prelegenci proszeni są o zgłaszanie referatów w formacie slajdów (ppt, pdf) o długości max. 30 min. Po zakończonym spotkaniu prelegenci będą proszeni o przesłanie wersji papierowej prezentacji do publikacji w Annales Astronomiae Novae 2021. Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają ciastka, herbatę i kawę. Zgłoszenia należy kierować drogą elektroniczną na e-mail: agata@astronaut.center

Dodatkowe informacje nt. warsztatów można uzyskać na stronie rakiety.org.pl.

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Analog Astronaut Training Center

Reklama