Przejdź do treści

Polecamy na prezent

Program Ambasadorski Edukacji Kosmicznej 2025

ESERO Polska szuka ambasadorów

ESERO Polska zaprasza wszystkie osoby, które na co dzień zajmują się popularyzacją zagadnień kosmicznych, aby zostały ambasadorem/ambasadorką edukacji kosmicznej. Zadaniem ambasadorów i ambasadorek jest upowszechnianie wiedzy kosmicznej z własnej perspektywy w środowisku lokalnym, a także na wydarzeniach w Polsce i na świecie. Zgłoszenia należy przesłać do 6 stycznia 2025 roku.

ESERO Polska od kilku lat prowadzi Program Ambasadorski Edukacji Kosmicznej. Polega on na koordynacji pracy zespołu edukatorek i edukatorów w całym kraju. Z biurem współpracują osoby czynnie zaangażowane w edukację formalną i nieformalną. Ambasadorzy i ambasadorki wspierani są wiedzą i materiałami ESERO.

ESERO Polska postanowiło poszerzyć grono ambasadorskie – i poszukuje osoby, które na co dzień zajmują się:

  • edukacją (szkolną, pozaformalną bądź nieformalną)
  • nauką
  • szeroko pojętą inżynierią
  • realizacją ciekawych projektów/lekcji/etc.
     

...a dodatkowo leży im na sercu popularyzacja zagadnień związanych z edukacją kosmiczną.

Celem programu ambasadorskiego jest tworzenie i facylitacja grupy edukatorek i edukatorów biorących udział w Programie Ambasadorskim w oparciu o model „społeczności uczącej się”; osoby te mają poszerzać (własną i cudzą) wiedzę z zakresu STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) i budować świadomość na temat sektora kosmicznego w całym kraju.

ESERO zależy na stawianiu i realizacji wspólnych celów, uwzględnieniu w działaniach ESERO Polska różnorodnych punktów widzenia oraz pogłębieniu kontaktów między zespołem ESERO Polska a edukatorkami i edukatorami czy osobami zawodowo zajmującymi się kosmosem. Biuro pragnie pokazać odbiorcom swoich działań perspektywę osób doświadczonych w:

  • praktyce edukacyjnej – wykorzystujących kontekst kosmiczny, nowe technologie czy konstruowanie jako kluczowe elementy swoich działań, rozwijających edukację z zakresu STEAM;
  • pracy naukowej związanej z zagadnieniami mogącymi sprawdzić się jako skuteczne narzędzia w rękach nauczycieli i nauczycielek do rozbudzania pasji wśród swoich podopiecznych;
  • projektach uczniowskich lub studenckich, w ramach których zdobyły już one umiejętności i wiedzę pozwalające im śmiało być specjalistkami i specjalistami w danych obszarach;
  • inżynierskich wyzwaniach – znających rzeczywistość pracy w dynamicznie rozwijającym się w Polsce sektorze kosmicznym, i mogące podzielić się doświadczeniami oraz refleksjami związanymi ze swoją pracą.

Nie każdy może zostać ambasadorem – od kandydatów wymaga się spełnienia pewnych kryteriów. Obejmują one takie aspekty, jak: doświadczenie w prowadzeniu lekcji/warsztatów/wykładów/zajęć pozalekcyjnych, a także w opiece nad projektami uczniowskimi w ramach klubów (z akcentem na projekty o dużej autonomii uczniów) i przygotowywaniu uczniów i uczennic do zawodów, olimpiad; ważna jest również motywacja do udziału w programie.

Co można zyskać? Między innymi:

  • finansowanie działalności na poziomie 4000 złotych rocznie (umowa zlecenie);
  • preferencyjny dostęp do wydarzeń ESERO Polska (wykłady, warsztaty), oraz zasobów (np. pudełka edukacyjne);
  • możliwość uczestniczenia w szkoleniach trenerskich Centrum Nauki Kopernik;
  • formalną kwalifikację jako trenerów/mówców podczas wydarzeń ESERO Polska;
  • pomoc przy organizacji autorskich wydarzeń edukacyjnych o tematyce kosmicznej;
  • wsparcie w rozwoju wiedzy z interesujących zagadnień sektora kosmicznego;
  • wsparcie w nawiązywaniu kontaktów i współpracy w środowiskach lokalnych;
  • udokumentowany rozwój zawodowy.
     

Osoby zainteresowane proszone są o przesyłanie do 6 stycznia 2025 roku na adres esero@kopernik.org.pl swojego zgłoszenia oraz kompletu dokumentów. Wykaz dokumentów, pełne kryteria wyboru osoby na ambasadora/ambasadorkę oraz inne informacje szczegółowe dostępne są na stronie ESERO Polska.

Warto też zapoznać się z Regulaminem Programu Ambasadorskiego Edukacji Kosmicznej ESERO Polska

Biura Edukacji Kosmicznej ESERO powstały z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), aby tematykę kosmiczną wprowadzać do szkół podstawowych i średnich oraz inspirować nią młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W Polsce koordynatorem ESERO jest Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: ESERO Polska

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama