Przejdź do treści

Program relacji ERC2020 na żywo

ERC2020 na żywo

W ciągu 3 dni trwania Space and Robotics Event w Kielcach przewidziano wiele ciekawych wydarzeń, adresowanych do szerokiej publiczności. Oprócz zawodów łazików marsjańskich, organizatorzy przygotowali też pokazy naukowo-technologiczne, warsztaty, eksperymenty oraz panele tematyczne i debaty. Polecamy zwłaszcza wywiad w Urania TV z Robertem Zubrinem nt. kolonizacji Marsa oraz prelekcję Rafała Grabiańskiego (redaktora "Uranii – Postępów Astronomii") nt. łazików marsjańskich.

ERC 2020 to edycja wyjątkowa – pierwsza zorganizowana w formule hybrydowej. Drużyny z całego świata w dniach 11-13 września 2020 za pomocą platformy symulacyjnej będą sterować zdalnie robotami, znajdującymi się fizycznie na torze marsjańskim w Kielcach. W trosce o bezpieczeństwo widzów, zarówno transmisję samego konkursu, jak i część programu Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych, będzie można śledzić online na stronie internetowej wydarzenia w zakładce Strefa Widza.

Relacja na żywo będzie prowadzona w dwóch językach (polskim i angielskim). Dodatkowo studio Pyramid Games S.A. zorganizuje e-turniej, którego uczestnicy wcielą się w rolę mechaników naprawiających i konserwujących łaziki w jednej z pierwszych kolonii marsjańskich - w grze Rover Mechanic Simulator.

Studio komentatorskie ERC 2020, prowadzone przez Piotra Koska z kanału Astrofaza, będzie transmitować na żywo najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji ERC. W programie znajdą się m.in. bieżąca relacja z toru marsjańskiego, rozmowy i wywiady z gośćmi specjalnymi oraz inspirujące pokazy i prelekcje dla fanów nauki w każdym wieku.

Organizatorzy zapraszają do śledzenia transmisji w dniach 11–13 września, codziennie w godzinach 10:00–17:00. Relację Astrofazy oraz pozostałe transmisje będzie można oglądać na stronie internetowej ERC2020 w zakładce Strefa Widza.

Z ciekawszych wydarzeń polecamy spotkanie z gościem specjalnym Robertem Zubrinem, założycielem Mars Society, który w Uranii TV opowie o kolonizacji Marsa. Czas to 11 września, godz. 11:15–11:20.

Dla miłośników lotów kosmicznych interesujący może być panel dyskusyjny pt. „Loty kosmiczne wczoraj, dziś i jutro” - 12 września br. w godz. 12:00-13:30.

Miłośników Marsa zapraszamy do Strefy Pokazów na dwa wykłady popularnonaukowe.

13 września w godz. 10:00-10:30 dr Anna Łosiak (geolożka, PAN, University of Exeter) opowie o geologii Marsa, a w godz. 11:30-11:50 dr Tomasz Zajkowski przedstawi odczyt pt. „Astrobiologia i poszukiwanie życia na Marsie”.

Ciekawie zapowiada się także prelekcja naszego współpracownika - Rafała Grabiańskiego - który 13 września br. w godz. 10:35-11:25 w prezentacji pt. „Łaziki Curiosity i Perseverance – czym się różnią?” omówi, jak przez 8 lat Czerwoną Planetę bada Curiosity i jakie badania będzie przeprowadzał jego następca.

Wszystkich wydarzeń jest tak wiele, że nie sposób je tutaj opisać. Ich dokładny harmonogram można obejrzeć pod linkami: Program relacji oraz Strefa Widza.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: ERC

Reklama