Przejdź do treści

Program Yuri’s Night Wrocław 2021

Yuri’s Night Wrocław 2021

10 i 11 kwietnia Stowarzyszenie WroSpace organizuje rozbudowaną imprezę pt. Yuri’s Night Wrocław 2021, która będzie dotyczyła kosmicznych lotów załogowym. Jej częścią będzie m.in. sobotnia debata ekspertów poświęcona kosmicznemu wyścigowi pomiędzy ZSRR i USA. Dodatkowo na poniedziałek, czyli 12 kwietnia, planowana jest transmisja z lotu balonu stratosferycznego.  

12 kwietnia 1961 roku o godzinie 6:07 Jurij Gagarin siedział w kapsule statku Wostok i rozpoczął swoją podróż na orbitę ziemską. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział o tej misji. Kilkanaście minut później usłyszał o niej cały świat.

W tym roku mija sześćdziesiąt lat od tamtego wydarzenia. Z tej okazji już po raz piąty Stowarzyszenie WroSpace, wraz z partnerami organizują Yuri’s Night Wrocław 2021. Program wydarzenia dostępny jest na profilu FB Stowarzyszenia WroSpace oraz na ich stronie internetowej.

Yuri’s Night to międzynarodowa impreza organizowana co roku, aby świętować nasze marzenia odnośnie podboju kosmosu, obecną jego eksplorację kosmosu oraz przeszłe pozaziemskie podboje. W tym roku Yuri’s Night obchodzi swoje dwudzieste urodziny na świecie, a piąte w Polsce.

Tegoroczna edycja Yuri’s Night Wrocław już po raz drugi odbędzie się online. Zdalna forma wydarzenia nie powstrzymuje jednak organizatorów, którzy przygotowali wiele atrakcji. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.

Pierwszy dzień rozpocznie się od emisji filmu „Kosmiczne wspomnienia – sonda”. Specjalnie na tę okazję organizatorzy zapytali osoby związane z branżą kosmiczną, popularyzatorów nauki i pasjonatów o ich pierwsze wspomnienia związane z kosmosem i o „swojego kosmicznego bohatera”.

Ponadto dzień będzie wypełniony prelekcjami, quizami z nagrodami, a zwieńczeniem będzie rozmowa poprowadzona przez Ewelinę Zambrzycką-Kościelnicką. Razem z wybitnymi gośćmi przedstawi historię wyścigu kosmicznego. Jej częścią będzie dyskusja o tym, kto tak naprawdę zainicjował pęd ludzkości do podbicia kosmosu i co wspólnego mają z tym pewien nauczyciel matematyki o dźwięcznym nazwisku Ciołkowski oraz nazistowski oficer urodzony na polskiej wsi. Dowiemy się także o tym, jak niewielki satelita Sputnik wywołał falę lęku porównywalną do tej, jaka ogarnęła świat po ataku na World Trade Center i będziemy słuchać rozważań, na temat, kto zbudował najbardziej niezawodną rakietę nośną świata. Organizatorzy opowiedzą również dlaczego to właśnie Gagarin został pierwszym człowiekiem w kosmosie i co powiedział po przyjęciu nominacji.

W sobotniej debacie udział wezmą: dr Tomasz Mrożek z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN Wrocław, inżynier Paweł Kicman z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN Warszawa, a także: popularyzator nauki i dziennikarz Wiktor Niedzicki, dr Urszula Bąk-Stęślicka z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona, znawca prawa kosmicznego Kamil Muzyka, a całość poprowadzi Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, dziennikarka i autorka książek popularnonaukowych, również związana z CBK PAN. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebookowych fanpage'ach Stowarzyszenia WroSpace oraz CBK PAN.

Drugiego dnia odbędą się rozgrywki w planszową grę online „Solar System Voyager”. Została ona stworzona przez tegorocznych maturzystów. Warto zaznaczyć, że to będzie jedyna okazja do zagrania w tę grę, dopóki nie wejdzie do sprzedaży w wersji pudełkowej.

Dodatkowo, swoją obecność zaznaczą także krótkofalowcy, z którymi Stowarzyszenie WroSpace współpracuje od lat. Członkowie klubów SP9MOA i SP6ZWR opowiedzą o tym, co krótkofalarstwo ma wspólnego z kosmosem i o amatorskich łącznościach satelitarnych.

Ponadto, w ramach wydarzenia przygotowano konkurs plastyczny, grę o pierwszym locie w kosmos, quizy z nagrodami, nakładkę profilową do mediów społecznościowych, a także misję stratosferyczną.

Do 4 kwietnia można było nadsyłać prace plastyczne na konkurs „Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie”. Nagrodami w konkursie są wydruki pracy na gadżetach promocyjnych, zestawy kosmicznych gadżetów od Stowarzyszenia WroSpace, a także… lot balonem stratosferycznym!

Już w poniedziałek, 12 kwietnia, kilka wybranych prac plastycznych z konkursu „Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie” zostanie nadanych jako sygnał radiowy z lecącego balonu. Dzięki temu każdy, kto posiada zainstalowaną aplikację Robot36, będzie w stanie odkodować prace za pomocą nadanego sygnału. Gagarin, równo sześćdziesiąt lat po starcie Wostoka, po raz kolejny wzniesie się w „kosmos”.

Transmisję z wydarzenia będzie można znaleźć na Facebooku oraz na platformie YouTube. Wszelkie niezbędne linki będą dostępne na fanpage’u Stowarzyszenia WroSpace, na wydarzeniu Yuri’s Night Wrocław 2021 oraz na stronie internetowej.

Transmisja na żywo na kanale Youtube:
– sobota:
– niedziela:

Organizatorami wydarzeń jest stowarzyszenie WroSpace we współpracy z Solar System Voyager, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Planetarium Wenus, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, koło studenckie PWr Aerospace, a także Polski Związek Krótkofalowców.

Patronat honorowy nad piątą edycją Yuri's Night Wrocław sprawuje Polska Agencja Kosmiczna.

HARMONOGRAM Yuri's Night Wrocław

Sobota, 10.04.2021 r., godz. 15:00-21:30

15:00 – 15:30 – Rozpoczęcie, emisja filmu „Kosmiczne wspomnienia – sonda";
15:30 – 16:30 – Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie, Grzegorz Sęk (MOA);
16:30 – 17:30 – Stacje kosmiczne – Leszek Orzechowski (Space is More);
17:30 – 18:30 – Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Quizy z nagrodami dla młodszych uczestników;
18:30 – 19:30 – Misje wahadłowców, Waldemar Grabowski (Planetarium Wenus);
19:30 – 21:00 – Historia wyścigu kosmicznego, rozmowę prowadzi Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, uczestnicy: dr hab. Grzegorz Brona, Wiktor Niedzicki, dr Urszula Bąk-Stęślicka, dr Tomasz Mrozek, Paweł Kicman, Kamil Muzyka;
21:00 – 21:30 – Quizy z nagrodami dla starszych uczestników.

Niedziela, 11.04.2021 r., godz. 15:00-20:00

15:00 – 18:00 – Rozgrywki online w grę Solar System Voyager, grupa 11-16 lat *;
17:00 – 18:00 – Co mają wspólnego krótkofalowcy z kosmosem? – Michał Matusik,SP9MOA;
18:00 – 18:15 – O grze Solar System Voyager – Małgorzata Pluskota, Szymon Ryszkowski;
18:30 – 21:00 – Rozgrywki online w grę Solar System Voyager, grupa 17+ lat **;
18:30 – 19:30 – Amatorskie łączności satelitarne –Tomasz Salwach, SP6ZWR;
19:30 – 20:00 – Podsumowanie wydarzeń i zakończenie.

* bez transmisji,
** transmisja jednej rozgrywki

Poniedziałek, 12.04.2021r. start godz. 9:00

– transmisja ze startu misji balonu stratosferycznego. Szczegóły na profilu wydarzenia.

Źródło: Stowarzyszenie WroSpace

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama