Przejdź do treści

Progress MS-06 wysłany w kierunku ISS

Rosyjska rakieta Sojuz 2.1a wystartowała z kosmodromu Bajkonur wynosząc po 9-minutowym locie na orbitę kapsułę zaopatrzeniową Progress MS-06 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Druga misja Progressa w tym roku rozpoczęła się punktualnym startem o 11:20 czasu polskiego. Ponad 7-tonowa kapsuła została wyniesiona na wstępną orbitę bez problemów. Teraz statek wykona serię manewrów zbliżających do stacji. Automatyczne cumowanie do modułu Zwiezda na ISS ma nastąpić w piątek o 13:42.

Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się trójka astronautów i ostatnio byli oni zajęci wypuszczaniem kapsuły Cygnus oraz przyjmowaniem Dragona. Teraz czekają oni na przylot Progressa. Więcej o działaniach na stacji możecie przeczytać w naszym cotygodniowym cyklu aktualności.

W Progressie znalazło się 2 500 kg zaopatrzenia. Jak zwykle w przywiezionym towarze znalazła się żywność i woda dla załogi, ubrania, środki higieny jak również sprzęt do rosyjskiej części kompleksu oraz nowe eksperymenty do rosyjskich laboratoriów. Progress przywiezie też paliwo do manewrów orbitalnych stacji oraz gaz do utrzymywania sztucznej atmosfery w kompleksie. W zewnętrznym załadunku kapsuły znajdują się cztery satelity standardu CubeSat, które zostaną wypuszczone podczas rosyjskiego spaceru kosmicznego latem tego roku. 

Był to już 35 start rakiety orbitalnej w tym roku. Rosyjska rakieta wzbiła się po raz 7., ustępując na tym polu jedynie Stanom Zjednoczonym (11 startów). Jeszcze w tym tygodniu mają się odbyć dwa starty rakiet. W czwartek 15.06 w powietrze wzniesie się Długi Marsz 4B, a dwa dni później w sobotę Falcon 9 ma wystartować z Florydy, wynosząc bułgarskiego satelitę telekomunikacyjnego.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a z Progressem na pokładzie zamontowana na stanowisku startowym 31/6 w kosmodromie Bajkonur. Źródło: Roskosmos.

Reklama