Przejdź do treści

Projekt HERoS z udziałem CBK PAN do walki z pandemią COVID-19

CIK CBK PAN

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) pomogą optymalizować działania systemowe związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, sprawcy pandemii COVID-19.

Celem projektu HERoS (Health Emergency Response in Interconnected Systems – Reagowanie na sytuacje kryzysowe w aspekcie zdrowia publicznego) jest udoskonalenie systemowego reagowania na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa, w tym także metod zapobiegania szerzeniu dezinformacji, które powodują nieracjonalne zachowania społeczeństwa. Projekt będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie wielopłaszczyznowa analiza sytuacji, na podstawie której opracowane zostaną rekomendacje dla podmiotów bezpośrednio odpowiedzialnych za reagowanie na rozprzestrzenianie się epidemii, czyli administracji państwowej, służby zdrowia, centrów zarządzania kryzysowego i logistyków. W drugiej fazie projekt skupi się na opracowaniu narzędzi i metod służących zapobieganiu i łagodzeniu skutków pandemii w przyszłości.

Ze strony CBK PAN w projekcie udział biorą specjaliści Centrum Informacji Kryzysowej (CIK). Instytut będzie odpowiedzialny za analizę i wizualizację danych obrazujących stan faktyczny oraz wyniki modelowania.

HERoS realizowany jest w ramach międzynarodowego konsorcjum, którego koordynatorem jest Svenska Handelshogskolan z Finlandii. Poza CBK PAN i Finami w skład zespołu wchodzą: Technische Universiteit Delft (Holandia), Stichting VU (Holandia), The Open University (Wielka Brytania), NHG Consulting Oy (Finlandia), Squadron sp. z o.o. (Polska), Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (Polska), ARTTIC (Francja), Associazione della Croce Rossa Italiana (Włochy) oraz People-to-People Health Foundation (Project HOPE) z Macedoni Północnej.

Projekt finansowany jest z funduszy programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: CBK PAN

Reklama