Przejdź do treści

Projekt „Rozmiary kosmosu” w Budżecie Obywatelskim Zielonej Góry

Projekt „Rozmiary kosmosu”

Od 31 maja do 13 czerwca 2021 r. mieszkańcy Zielonej Góry mogą głosować na projekt "Rozmiary Kosmosu" w ramach Budżetu Obywatelskiego Zielonej Góry 2021.  Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra oraz Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus przygotowały wspólnie projekt budowy modelu Układu Słonecznego wpisanego w miejską przestrzeń Zielonej Góry.

„Rozmiary Kosmosu” to projekt startujący w Budżecie Obywatelskim Zielonej Góry 2021. Pod tym zagadkowym tytułem kryje się propozycja budowy modelu Układu Słonecznego wpisanego w miejską przestrzeń Zielonej Góry. Pomysłodawcami projektu są Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra oraz Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus.

Planujemy umieścić w mieście Słońce oraz planety zmniejszone i ustawione w przeskalowanych odległościach wzdłuż ścieżek rowerowych w Zielonej Górze. Poczynając od 3-metrowego Słońca na placu przed Planetarium Wenus, przez kilkucentymetrowe planety takie jak Mars czy Ziemia w ciekawych zakątkach miasta, aż po majestatycznego Saturna czy Neptuna wielkości pomarańczy umieszczonego 8 km od Słońca, każdy obiekt astronomiczny stanowiłby miejsce do przystanku na trasie spaceru czy przejazdu rowerem. Proponowane lokalizacje planet można obejrzeć poniżej lub na interaktywnej mapce pod tym linkiem” – można przeczytać w opisie projektu.

W intencji pomysłodawców projektu „Rozmiary Kosmosu” będą trwałą i unikalną w skali Polski atrakcją turystyczną. Dzięki ustawionym w przeskalowanych odległościach, wzdłuż ścieżek rowerowych na terenie miasta, Słońcu oraz planetom (odpowiednio zmniejszonym) turyści oraz wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry będą mogli zrozumieć skalę przestrzeni kosmicznej, dowiedzieć się więcej o planetach i co najważniejsze, świetnie spędzić czas w “kosmicznych enklawach”, stworzonych w ramach projektu.

"Uważamy, że taka niebanalna na skalę kraju atrakcja jest czymś, co przysłuży się mieszkańcom i przyciągnie turystów do naszego miasta. Naszym projektem chcemy też wpisać się w kosmiczne tradycje i ambicje Zielonej Góry wyrażane m.in. przez obserwatorium w wieży Braniborskiej, Centrum Keplera czy Wydział Astronomii UZ – można przeczytać na stronie projektu.

Każda lokalizacja na kilkunastu metrach kwadratowych zawierałaby trwały postument z planetą w wybranej skali (od kilku do kilkudziesięciu cm średnicy), która będzie znajdować się na wysokości około 1,2-1,4m, na wkopanych w ziemię, trwałych stalowych lub betonowych postumentach. Modele planet powinny poza skalą odzwierciedlać też rzeczywiste kolory czy nachylenie osi obrotu.

Ale model Układu Słonecznego to nie wszystko, co proponują pomysłodawcy projektu „Rozmiary kosmosu”. W pobliżu planet mają pojawić się  atrakcyjne tablice informacyjne, na których znalazłaby się garść ciekawostek dla młodszych i starszych “kosmicznych wędrowców”. Dookoła każdej planety ustawione byłyby stylizowane ławeczki. A w okolicy „kosmicznych enklaw”, przy współpracy z lokalnymi artystami, powstałyby tematyczne murale. Całość uzupełniona byłaby nowoczesną stroną WWW, która zawierałaby przewodnik po planetarnej Zielonej Górze.

Tablice informacyjne

Organizatorom marzy się dołożenie do planetarnej instalacji elementu humorystycznego, który będzie jednocześnie hołdem dla Terrego Pratchetta. W analogicznej do planet formie (ale już bez ławek i tablicy) miałby zostać umieszczony w mieście Świat Dysku znany z literatury. Płynący przez zielonogórski kosmos żółw niosący na sobie słonie i płaski jak naleśnik świat byłby wspaniałym pokłonem w stronę zmarłego niedawno autora.

Łączny koszt projektu to 990 tys. złotych.

Szczegółowe informacje o projekcie, w tym grafiki czy lokalizację poszczególnych planet można znaleźć na stronie:.

Głosować można do 13 czerwca 2021 do godziny 23:59 pod linkiem:

Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej pomysłodawcy projektu przygotowali 12 powodów, dlaczego mieszkańcy Zielonej Góry powinni zagłosować na projekt „Rozmiary kosmosu” w Budżecie Obywatelskim Zielonej Góry 2021:

 1. Kosmiczna inspiracja. Ten projekt to inicjatywa działającego od blisko 40 lat Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. Pozyskaliśmy dla tego pomysłu też grono instytucji wspierających m.in Planetarium Wenus. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, Planetarium będzie docelowo operatorem i opiekunem instalacji.
   
 2. Stawiamy na elegancką formę. Każdy z nas zachwycił się kiedyś rozgwieżdżonym niebem. Chcielibyśmy, żeby nasza atrakcja turystyczna oddawała piękno i majestat kosmosu. Planujemy, żeby kolejne lokalizacje z planetami, ławkami i tablicami informacyjnymi były wizualnie spójne i stanowiły przyciągające wzrok, atrakcyjne mikro-skwerki zachęcające do przystanku oraz odpoczynku.
   
 3. Edukacja przez zabawę to najlepszy sposób przyswajania wiedzy. Kosmos jest tak wielki, że trudno ogarnąć go umysłem. Dopiero namacalne pokazanie jak mały jest nasz dom – planeta Ziemia, w stosunku do Słońca, albo doświadczenie spaceru, żeby dotrzeć do Jowisza, uzmysławia kosmiczne skale. Tak młodzież, jak i dorośli mogą w ten sposób dowiedzieć się czegoś niebanalnego na temat naszego miejsca we Wszechświecie.
   
 4. Trwałość na dziesięciolecia. Chcemy zapewnić naszej instalacji odporność tak na czynniki atmosferyczne, jak i na wandalizm. Planujemy wytworzyć ławki, planety i tablice z trwałych materiałów, tak, by nie będą wymagały kosztownego utrzymania czy remontów i nie straciły na atrakcyjności przez wiele lat.
   
 5. Spotkajmy się przy Jowiszu! Liczymy, że planety staną się punktami orientacyjnymi dla Zielonogórzan. I podobnie jak Bachusiki, a może nawet bardziej, będą stałym i niebanalnym elementem w krajobrazie miasta. Strategiczne usytuowanie np. Ziemi na będącym nieco na uboczu skwerku przy ulicy (nomen omen) Mikołaja Kopernika przyczyni się też do zrewitalizowania tej części miasta.
   
 6. Naukowa dokładność. Wszystkie planety i odległości od Słońca są zmniejszone wg tej samej skali 1:576 milionów. W tej skali Ziemia jest wielkości wiśni. A gdyby tak zmniejszyć Ciebie, to miałbyś rozmiar kilku atomów. Przeliczyliśmy wszystko tak, by precyzyjnie zgadzało się rzeczywistymi, kosmicznymi wielkościami. Poniżej jest zestawienie planet, a jeśli interesują Cię szczegóły, to tutaj jest arkusz z obliczeniami.
   
 7. Humor i oddanie hołdu pamięci wielkiemu pisarzowi. Marzy nam się dołożenie do planetarnej instalacji też elementu humorystycznego. Chcielibyśmy w analogicznej do planet formie (ale już bez ławek i tablicy) umieścić w mieście Świat Dysku znany z literatury Terrego Pratchetta. Jego książki tryskają fantastycznym humorem i miniaturowy, płynący przez zielonogórski kosmos żółw niosący na sobie słonie i płaski jak naleśnik świat, byłby wspaniałym pokłonem w stronę zmarłego niedawno autora.
   
 8. Turystyka i edukacja. Paryż ma Wieżę Eiffla i Luwr. Zielona Góra ma Palmiarnię, Bachanalia i Bachusiki. Głęboko wierzymy, że instalacja Rozmiary Kosmosu stanie się kolejną wizytówką miasta i przyciągnie tak bardzo potrzebny po pandemii ruch turystyczny z Polski i zagranicy. Zaś dla Centrum Keplera mogłoby robić planetarne wycieczki rowerowe i piesze z przewodnikiem, jako część swojej oferty edukacyjnej.
   
 9. Wirtualny przewodnik po zielonogórskim kosmosie. Internetową wizytówką instalacji będzie strona WWW. Nowocześnie zaprojektowana i przyjazna smartfonom strona będzie zapraszała do zapoznania się atrakcją i kierowała do kolejnych obiektów astronomicznych na mapie. Jednocześnie dzięki ciekawostkom i quizom pozwoli również na zapoznanie się z wiedzą na temat planet na wielu poziomach – od przedszkolaka do zaawansowanego kosmicznego entuzjasty. Wielojęzyczna strona pozwoli też cieszyć się w pełni instalacją gościom z zagranicy.
   
 10. Otwarty kosmos w ręce entuzjastów. Instalacja Rozmiary Kosmosu to Słońce i 8 planet. Jednak w kosmosie jest wiele mniejszych ciał niebieskich m.in. komety, asteroidy czy planety karłowate (w tym niedawno zdegradowany Pluton). Jeśli ktoś, choćby nauczyciel fizyki ze swoją klasą, będzie chciał zrealizować swój projekt, to może np. namalować Kometę Halleya na szkolnym boisku czy odzwierciedlić lecącego przez pustkę Voyagera. I jeśli tylko dany obiekt będzie w odpowiedniej skali i odległości od Słońca, to informacja o tym zostanie dodana do strony, a miejski kosmos stanie się bogatszy.
   
 11. Dodatkowe skale kosmosu. Na świecie jest kilkadziesiąt podobnych (ale nie tak fajnych jak zielonogórski!) modeli Układu Słonecznego. My chcemy pójść o krok dalej i pokazać przy tej okazji nie tylko Układ Słoneczny, ale także uzmysłowić gigantyczne rozmiary naszej galaktyki – Drogi Mlecznej i całego widzialnego Wszechświata. A tego nie ma nigdzie indziej na świecie! Za pomocą niskokosztowych murali w zakamarkach miasta chcielibyśmy pokazać w kolejnych skalach np. jak daleko jest najbliższa Słońcu gwiazda, czy jak daleko jest galaktyka Andromedy. To prawdziwa gratka dla astronomicznych turystów czy fanów odnajdywania ciekawych miejsc w mieście. Obliczenia dla tych skal znajdziecie tutaj.
   
 12. Koszty. Jeśli instalacja ma powstać na lata i być prawdziwie atrakcyjną wizytówką miasta, to niestety wiąże się to z kosztami. Ostateczną wycenę inwestycji będzie robił Urząd Miasta, zaś sama instalacja będzie inwestycją miejską realizowaną zgodnie z prawem obowiązującym jednostki samorządowe. Jako zgłaszający projekt nie wiemy, jak w momencie realizacji będą się kształtowały koszty, jednak poniżej przedstawiamy nasze wyobrażenie na temat zestawienia wydatków, które może dać obraz składników budżetowych.

Źródło: Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra, Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus, Zielonogórski Budżet Obywatelski 2021

Paweł Z. Grochowalski

Reklama