Przejdź do treści

Prototyp rakiety Starship wybucha na stanowisku testowym

img

Prototyp rakiety Starship firmy SpaceX o oznaczeniu SN1 uległ eksplozji podczas testów ciśnieniowych na stanowisku testowym w Boca Chica w Teksasie.

Starship SN1 był już drugim pełnowymiarowym prototypem rakiety Starship powstałym w ośrodku firmy w Boca Chica w stanie Teksas. Pierwszy Starship Mk1, wyposażony w trzy silniki Raptor, uległ zniszczeniu podczas testów ciśnieniowych w 2019 r. Wcześniej firma zbudowała mniejszy, wyposażony w pojedynczy silnik pojazd Starhopper, którym wykonano udane loty testowe na wysokość 150 m.

SpaceX rozwija superciężki system rakiety nośnej i statku kosmicznego Super Heavy-Starship (znany wcześniej jako Big Falcon Rocket – BFR). Ma on składać się z dolnego stopnia Super Heavy i górnego stopnia, będącego jednocześnie statkiem kosmicznym Starship. Obie części mają być przeznaczone do wielokrotnego użytku. Firma SpaceX chce, by w przyszłości ten system rakietowy zapewnił tańszy dostęp do orbity okołoziemskiej, a także umożliwił załogową wyprawę na Marsa i kolonizację tej planety.

Więcej o systemie Super Heavy-Starship

Starship SN1 miał być początkowo pierwszym prototypem rakiety w ramach tego systemu, który wykonałby lot suborbitalny na wysokość 20 km. Niedawno Elon Musk, założyciel i dyrektor techniczny firmy SpaceX, sugerował jednak, że egzemplarz ten zostanie poddany jedynie testom statycznym z udziałem pojedynczego silnika Raptor, a dopiero kolejna rakieta SN2 zostanie przygotowana do lotu.

Przed odpaleniem silnika w rakiecie Starship SN1 należało przeprowadzić testy ciśnieniowe zbiorników paliwowych. Sekcja zbiornikowa prototypu SN1 została ustawiona na stanowisku testowym pod koniec lutego. W nocy z 28 na 29 lutego przeprowadzono jej próbne tankowanie z użyciem ciekłego azotu. W czasie testu doszło do wybuchu. Większość struktury wyleciała w powietrze.


Film z nieudanego testu ciśnieniowego rakiety Starship SN1. Źródło: Lab Padre.

Firma SpaceX nie podała jeszcze powodów awarii, ale prawdopodobnie nastąpiło uszkodzenie konstrukcji zbiornika podczas wzrostu ciśnienia. SpaceX buduje już kolejny egzemplarz prototypu SN2, który ma wykonać lot suborbitalny i być wyposażony w trzy silniki. Firma rozbudowuje też swoją infrastrukturę produkcyjną i testową. W ośrodku McGregor przygotowano stanowisko do pionowych testów silnika Raptor. Stanowisko testów silnika jest też budowane w Cape Canaveral. Firma zbuduje też prawdopodobnie w Port of Los Angeles fabrykę produkcji komponentów do nowej rakiety.

Na podstawie: NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

 

Na zdjęciu: Starship Mk1  pierwszy pełnowymiarowy prototyp, który został utracony podczas poprzednich testów ciśnieniowych. Źródło: SpaceX.

 

 

Reklama