Przejdź do treści

Przygotowania do startu misji MMS do badania rekoneksji magnetycznej

Magnetospheric Multiscale Mission (MMS)
NASA szykuje start czterech kosmicznych obserwatoriów w ramach misji Magnetospheric Multiscale Mission (MMS). Będą badać proces rekoneksji magnetycznej w ziemskiej magnetosferze.

Rekoneksja magnetyczna  to szybkie zmiany układu linii pola magnetycznego, w trakcie których łączą się one i rozłączają. MMS będzie pierwszą misją dedykowaną badaniu tego procesu w ziemskiej magnetosferze.

Zbadanie rekoneksji magnetycznej w naturalnym laboratorium, jakim jest magnetosfera wokół naszej planety, umożliwi naukowcom lepsze zrozumienie podobnych procesów zachodzących w atmosferze Słońca, w okolicach czarnych dziur, w pobliżu gwiazd neutronowych, czy na granicy pomiędzy Układem Słonecznym, a przestrzenią międzygwiazdową. Rekoneksja magnetyczna jest także procesem zachodzących w wielu zjawiskach odpowiedzialnych za stan kosmicznej pogody.

„Rekoneksja magnetyczna jest jednym z najważniejszych regulatorów kosmicznej pogody. Wybuchowe flary słoneczne, koronalne wyrzuty masy, sztormy geomagnetyczne – wszystkie te procesy powodują uwolnienie energii zawartej w polu magnetycznym, a czyni się to właśnie poprzez rekoneksję magnetyczną” tłumaczy Jeff Newmark p.o. dyrektora Wydziału Heliofizyki w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Start misji MMS ma nastąpić 13 marca 2015 r. o godzinie 2.44 czasu uniwersalnego. Do wyniesienia czterech obserwatoriów na orbitę zostanie użyta rakieta Atlas V. Faza właściwych obserwacji naukowych ma się rozpocząć we wrześniu 2015 r.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Obserwatoria Magnetospheric Multiscale Mission (MMS) w tzw. clean roomie w trakcie przygotowań do startu 12.03.2015 r. Źródło: NASA/Ben Smegelsky.Reklama