Przejdź do treści

PW-Sat2 na ostatniej prostej przed lotem w kosmos

28 lutego 2018 r. zakończyła się integracja satelity PW-Sat2. Oznacza to, że zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita jest już gotów do ostatnich testów przed startem w kosmos rakietą Falcon 9. Ze względu na opóźnienia firmy SpaceX start rakiety został przesunięty na drugą połowę tego roku

Satelita PW-Sat2 jest następcą wystrzelonego w kosmos 13 lutego 2012 roku pierwszego polskiego satelity PW-Sat, którego zadaniem było przetestowanie nowatorskiego systemu deorbitacji zwanego „ogonem” oraz elastycznych fotoogniw. Zadaniem drugiego już satelity zbudowanego w Studenckim Kole Astronautycznym Politechniki Warszawskiej, jest także przetestowanie nowatorskiej techniki deorbitacji, ale tym razem w postaci żagla.

PW-Sat2 jest satelitą zbudowanym w standardzie CubeSat 2U, czyli ma wymiary 10x10x22 cm. Główną jego misją będzie przetestowanie żagla deorbitacyjnego o powierzchni 4 metrów kwadratowych, który zakłada skrócenie czasu przebywania satelity na orbicie z kilkunastu lat do kilku miesięcy. Na pokładzie mają się znaleźć także Czujnik Słońca, otwierane panele słoneczne, dwie kamery i autorski układ zasilania. Eksperymenty zostały w całości zaprojektowane i zbudowane przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Prace koncepcyjne nad projektem PW-Sat2 rozpoczęły się już w 2013 roku. Kilkanaście miesięcy później powstały już pierwsze prototypy żagla deorbitacyjnego oraz projekty kilku podstawowych podsystemów. Rok 2016 przyniósł zakończenie etapu projektowego w przypadku większości elementów satelity i rozpoczęcie produkcji prototypów inżynieryjnych. W następnym roku, czyli w 2017, wyprodukowano ostateczne egzemplarze elementów, które mają polecieć na pokładzie satelity w kosmos.

W latach 2016-2017 wszystkie podzespoły satelity przeszły indywidualne testy, które pozwoliły na wyeliminowanie potencjalnych problemów w dalszych etapach prac. Z czasem eksperymenty te były ze sobą łączone w coraz bardziej skomplikowane systemy. W pewnym momencie na tzw. płaskim złożeniu satelity pracował komplet urządzeń wchodzących w skład PW-Sata2. W takim ułożeniu satelita kilkukrotnie przeprowadził swoją misję na Ziemi i udowodnił swoją gotowość do integracji.

Równolegle były prowadzone prace nad strukturą mechaniczną i żaglem deorbitacyjnym. Prototyp satelity przeszedł testy wibracyjne w Instytucie Lotnictwa, a mechanizm otwarcia żagla udowodnił swoją skuteczność podczas kampanii testowej na Drop Tower w Bremie. Najbliższe testy wibracyjne modelu lotnego satelity zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury EC Test Systems w Krakowie.

Przez ostatnie kilka miesięcy (2017/2018) satelita przechodził testy elementów elektronicznych oraz integrację całości w laboratoriach CEZAMAT PW oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. W przypadku takich prac niezbędne jest przebywanie w cleanroomie, który zapewnia kontrolowane czyste i bezpieczne warunki dla wszystkich podsystemów mechanicznych i elektronicznych. Integracja dobiegła końca na przełomie lutego i marca, a satelita oczekuje teraz na ostateczne testy wibracyjne oraz w komorze próżniowej. W maju planowane jest przekazanie satelity w ręce pośrednika, który zapewnia miejsce na rakiecie Falcon 9.

Na początku 2016 roku zespół dostał dofinansowanie z MNISW w wysokości 180 tys. euro na opłacenie kosztów wysłania PW-Sata2 w kosmos. Środki zostały przekazane w formie zwiększonej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pieniądze na dofinansowanie pochodziły z budżetu współpracy naukowej z zagranicą oraz z części przeznaczonej na opłacanie składek na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowych. Kontrakt na start został podpisany w październiku 2016 roku.

Start PW-Sata2 był już raz przekładany. Aktualnie w planach jest druga połowa 2018 roku czyli okres czerwiec-wrzesień. Miejmy nadzieję, że będzie to ostateczny termin.  Jednak i on może ulec zmianie. O starcie satelity będziemy jeszcze informowali w osobnym artykule.

Profil fb satelity PW-Sat2

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: SKA

Zdjęcia: Projekt PW-Sat2, Studenckie Koło Astronautyczne PW

Integracja części elektronicznej PW-Sata2 w CBK PAN
Integracja części elektronicznej PW-Sata2 w CBK PAN

PW-Sat2 wraz z zasobnikiem testowym, w którym satelita będzie znajdował się podczas testów wibracyjnych
PW-Sat2 wraz z zasobnikiem testowym, w którym satelita będzie znajdował się podczas testów wibracyjnych

 

 

Reklama