Przejdź do treści

Rakieta Ariane 5 umieszcza na orbicie parę satelitów z Korei Południowej i Japonii

img

Europejska rakieta nośna Ariane 5 wyniosła na orbitę parę satelitów z Korei Południowej i Japonii.

Start został przeprowadzony z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta wystartowała 18 lutego o 23:18 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie i po 27 minutach od startu, na orbicie transferowej do orbity geostacjonarnej, został wypuszczony pierwszy ładunek – satelita JCSAT-17. Cztery minuty później od rakiety odseparował się satelita GEO-KOMPSAT-2B.


Źródło: Arianespace.

Pierwszym wypuszczonym ładunkiem był japoński satelita telekomunikacyjny JCSAT-17, należący do firmy SKY Perfect JSAT Corporation. Satelita ma masę 5857 kg i został wyposażony w ładunek komunikacyjny pasm S, C i Ku. Statek zostanie umieszczony na pozycji geostacjonarnej 136 E nad Japonią, gdzie będzie świadczył usługi telewizyjne i komunikacji satelitarnej.

Drugim ładunkiem misji był, ważący 3379 kg, satelita GEO-KOMPSAT 2B, od południowokoreańskiej agencji kosmicznej KARI. Statek trafi na geostacjonarną pozycję 128 E, skąd będzie monitorował stan środowiska naturalnego i oceanów. Satelitę GEO-KOMPSAT 2B uzupełnia satelita meteorologiczny GEO-KOMPSAT 2A, który został umieszczony na orbicie przez rakietę Ariane 5 w 2018 roku.

Był to już drugi start rakiety Ariane 5 w 2020 roku i 13. udany start rakiety orbitalnej na świecie.

Na podstawie: SN/Arianespace

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 na stanowisku przed startem z satelitami JCSAT-17 i GEO-KOMPSAT 2B. Źródło: Arianespace.

Reklama