Przejdź do treści

Rakieta Ariane 5 umieszcza na orbicie satelity telekomunikacyjne firm AT&T i Eutelsat

img

W czwartek europejska rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę parę satelitów telewizyjnych dla firm AT&T i Eutelsat.

Rakieta Ariane 5 podniosła się ze stanowiska startowego w kosmodromie w Gujanie Francuskiej 20 czerwca br. o 23:43 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie, a satelity zostały wypuszczone po 28 minutach od startu.


Relacja z misji. Źródło: Arianespace.

O ładunkach

Na górze w ładowni rakiety znalazł się satelita AT&T T-16 amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej AT&T. Satelita został zbudowany w oparciu o platformę Eurostar 3000 LX Hybrid firmy Airbus. Jego masa startowa wyniosła 6350 kg, a jego ładunkiem telekomunikacyjnym są transpondery pasma Ka i Ku. Satelita będzie swoim zasięgiem obejmował teren Stanów Zjednoczonych, Hawajów i Puerto Rico. Planowany czas pracy urządzenia to 15 lat.

Drugim satelitą lotu był należący do francuskiej firmy Eutelsat statek EUTELSAT 7C. Satelita bazuje na platformie Maxar 1300 firmy Maxar (dawniej SSL). Jego masa startowa to 3400 kg. Na swoim pokładzie mieści 44 transpondery - wszystkie obsługujące pasmo radiowe Ku. Satelita będzie świadczył usługi transmisji telewizyjnej i pośredniczył w komunikacji dla klientów Afryki Północnej, Europy i Bliskiego Wschodu. Planowany czas eksploatacji satelity to również 15 lat.

Podsumowanie

Był to drugi start najcięższej europejskiej rakiety nośnej w tym roku. W lipcowym harmonogramie operatora rakiety, firmy Arianespace znajdują się misje: rakiety Vega z satelitą rozpoznawczym Zjednoczonych Emiratów Arabskich i rakiety Ariane 5 z satelitą telekomunikacyjnym Intelsat 39 oraz pierwszym statkiem telekomunikacyjnym nowego projektu rozwijanego przez Airbus i Europejską Agencję Kosmiczną.

Źródło: Arianespace/SN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 startująca z satelitami AT&T T-16 i EUTELSAT 7C. Źródło: Transmisja ze startu - Arianespace.

Reklama