Przejdź do treści

Rakieta Ariane 5 wynosi dużego satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat Konnect VHTS

ariane 5

Europejska rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat Konnect VHTS francuskiego operatora Eutelsat.

Drugi lot rakiety Ariane 5 w 2022 roku przeprowadzono 7 września 2022 r. Rakietę wystrzelono o 23.45 czasu polskiego ze stanowiska ELA-3 na kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegł pomyślnie i po prawidłowym działaniu dolnego i potem górnego stopnia rakiety satelita Eutelsat Konnect VHTS został wypuszczony około pół godziny od startu na orbicie transferowej do pozycji geostacjonarnej.

Eutelsat Konnect VHTS (VHTS - z ang. Very High Throughput Satellite) to bardzo duży, nowoczesny satelita telekomunikacyjny. Został zbudowany dla Eutelsata przez firmę Thales Alenia Space, bazując na nowej platformie Spacebus Neo 200 z napędem elektrycznym (silniki jonowe z ksenonem jako materiałem pędnym). Satelita ma masę 6400 kg i mierzy prawie 9 metrów długości, co czyni go największym satelitą telekomunikacyjnym zbudowanym w fabrykach Thales. Jego planowany czas pracy to 15 lat.

Eutelsat Konnect VHTS będzie przeznaczony do usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu, głównie dla klientów stacjonarnych, ale także terminali mobilnych i ruchu lotniczego i morskiego. Z usług komunikacyjnych statku ma też korzystać rząd francuski, który częściowo finansował jego budowę.

Satelita jest wyposażony w ładunek telekomunikacyjny obsługujący pasmo Ka, z możliwą przepustowością 500 Gb/s. Będzie obsługiwał użytkowników w Europie i jest drugim statkiem z tej serii. W 2020 r. również na rakiecie Ariane 5 poleciał ważący 3,6 t Eutelsat Konnnect, który świadczy już usługi dostępu do Internetu dla klientów w Europie i Afryce.

Był to drugi start rakiety Ariane 5 w 2022 roku. W planach są jeszcze tylko trzy starty tego systemu nośnego. W kwietniu 2023 roku ma zadebiutować jej następczyni - rakieta Ariane 6. W jednym z ostatnich lotów rakieta Ariane 5 wyniesie europejską misję JUICE do księżyców Jowisza.

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Arianespace/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 startująca z satelitą Eutelsat KONNECT VHTS. Źródło: Arianespace.

 

Reklama