Przejdź do treści

Rakieta Ariane 5 wynosi na orbitę parę satelitów telekomunikacyjnych

img

W swoim pierwszym locie w 2019 roku rakieta Ariane 5 wyniosła parę satelitów telekomunikacyjnych: współużytkowanego Saudi Geostationary Satelite 1/Hellas Sat 4 oraz GSAT-31.

Rakieta wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej w środę o 22:01 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie. Pierwszy satelita został wypuszczony 27 minut po starcie, drugi w 43. minucie misji.


Relacja wideo ze startu. Źródło: Arianespace.

Saudi Geostationary Satellite 1/ Hellas Sat 4

Przenoszony w górnej części ładunku satelita to współużytkowany statek Arabii Saudyjskiej oraz Grecji i Cypru. Satelita o masie 6495 kg będzie służył transmisji sygnału telewizyjnego, Internetu, połączeń telefonicznych i szyfrowanej komunikacji dla krajów Bliskiego Wschodu, południowej Afryki i Europy. Satelita został wyposażony w transpondery komunikacyjne pasm Ka i Ku.

Satelita ma dotrzeć na pozycję 39 E na orbicie geostacjonarnej. Jego docelowy czas użytkowania to 23 lata. Satelita został zbudowany przez amerykańską firmę Lockheed Martin Space i bazuje na platformie A2100.

GSAT-31

W dolnej części pokładu rakiety znalazł się indyjski satelita telekomunikacyjny GSAT-31. Zaprojektowany i zbudowany przez indyjską agencję kosmiczną ISRO statek będzię dostarczał usług telekomunikacyjnych dla Indii w paśmie Ku na pozycji 48 E.

Satelita został zbudowany w oparciu o rodzimą platformę I-2K i miał masę startową 2536 kg. Jego projektowany czas operacji to ponad 15 lat.

Podsumowanie

Był to już 7. udany start orbitalny w tym roku i pierwszy dla firmy Arianespace - operatora europejskich rakiet Ariane 5, Vega oraz Sojuz ST-B.

Źródło: Arianespace

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 startująca z Gujany Francuskiej, w pierwszy locie w 2019 roku. Źródło: Arianespace.

Reklama