Przejdź do treści

Rakieta Atlas V wynosi kolejnego satelitę wczesnego systemu ostrzegania SBIRS GEO

img

Rakieta Atlas V konsorcjum United Launch Alliance wyniosła na orbitę amerykańskiego satelitę wojskowego SBIRS GEO 5. Jego misją będzie wczesne ostrzeganie przed wystrzeliwaniem pocisków i rakiet, które mogłyby stanowić zagrożenie dla USA i państw sojuszniczych.

Rakieta Atlas V została wystrzelona ze stanowiska SLC-41 18 maja 2021 r. o 19:37 czasu polskiego. Przebieg lotu był pomyślny i po dwóch odpaleniach górnego stopnia Centaur, satelita SBIRS GEO 5 został wypuszczony na wstępnej orbicie transferowej do pozycji geostacjonarnej (orbicie GTO). Stamtąd przemieści się o własnym napędzie do docelowej orbity geostacjonarnej.


O ładunku

Sieć satelitów Space Based Infrared System (SBIRS) to wielomiliardowy program Pentagonu odpowiedzialny za wczesne ostrzeganie przed odpalaniem wszelakich pocisków (od rakiet krótkiego zasięgu do międzykontynentalnych systemów ICBM), które mogłyby zagrażać Stanom Zjednoczonym, ich wojsku na świecie czy sojusznikom.

Pierwszy z satelitów SBIRS GEO został wysłany w 2011 r., drugi w 2013 r., a trzeci w 2017 r. Ostatni lot z satelitą SBIRS GEO 4 był przeprowadzony w 2018 r. Wszystkie wystartowały na rakiecie Atlas V.

System SBIRS zastępuje sieć DSP, która została zapoczątkowana w latach 60., jeszcze w czasach Zimnej Wojny. SBIRS jest lepiej przygotowany do zagrożeń związanych z pociskami krótkiego zasięgu i znacznie bardziej czuły. Program DSP powstał w erze pocisków międzykontynentalnych, gdzie zagrożenie dla USA było skupione na Związku Radzieckim i jego sojusznikach.

Wszystkie satelity SBIRS GEO mają na sobie zestaw dwóch detektorów do wykrywania źródeł promieniowania podczerwonego, za pomocą którego można wykrywać gorące gazy wylotowe z silników rakiet. Jeden detektor jest szeroki i skanujący, a drugi można skupić na niewielkim obszarze. Sensory zmieniają obszar obserwacji za pomocą bardzo dokładnych ruchomych zwierciadeł w swoich teleskopach.

Każdy satelita systemu waży 4,5 t i ma planowany czas pracy 12 lat.

Pierwsze cztery satelity sieci bazowały na platformie satelitarnej A2100 firmy Lockheed Martin. Satelita GEO 5 wysłany w tej misji oraz przyszły satelita GEO 6 są zbudowane w oparciu o odnowioną platformę A2100M, przystosowaną do ładunków wojskowych. W nowej platformie zastosowano lepsze mechanizmy przeciwzagłuszeniowe, usprawniony napęd i systemy zasilania. Platforma A2100M będzie wykorzystana też w przyszłości m.in. do budowy nowych satelitów 3. generacji systemu GPS.

Firma Lockheed Martin pochwaliła się, że tylko w 2019 r. działające już 4 satelity tego systemu wykryły na całym świecie starty prawie 1000 rakiet/pocisków.


Podsumowanie

Był to pierwszy start rakiety Atlas V w 2021 r. i 87. start w ogóle w historii tego systemu.

Oprócz głównego ładunku, na pokładzie rakiety wyniesione też zostały dwa nanosatelity standardu CubeSat 12U, zbudowane dla Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Statki TDO-3 i TDO-4 mają na sobie umieszczone różne ładunki do testów technologicznych.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: ULA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z satelitą SBIRS GEO 5, 18 maja 2021 r. Źródło: ULA

Reklama