Przejdź do treści

Rakieta Atlas V wynosi na orbitę satelitę wojskowego AEHF-5

img

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała w czwartek rakieta Atlas V z wojskowym satelitą telekomunikacyjnym Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych – AEHF-5.

Rakieta wystartowała 8 sierpnia 2019 roku o 12.13 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie. Satelita został wypuszczony na wysokoenergetycznej orbicie transferowej do pozycji geostacjonarnej 5 godzin i 40 minut po starcie, po wykonaniu łącznie trzech odpaleń górnego stopnia Centaur.


Film ze startu. Źródło: ULA.

O ładunku

Satelity AEHF to odnowienie serii satelitów telekomunikacyjnych Milstar, które były wynoszone w latach 1994-2003. Satelity AEHF umożliwiają odporną na zagłuszanie, szyfrowaną komunikację z terminalami wojskowymi na lądzie i morzu.

Wyniesiony w czwartek satelita to już piąty element sieci. Ostatni satelita tej serii, AEHF-4, był wyniesiony przez rakietę Atlas V w październiku 2018 roku.

Satelita waży 6168 kg i został zbudowany przez firmę Lockheed Martin na bazie platformy A2100M. Szacowany koszt satelity to 1,1 mld dolarów.

Satelita wyposażony jest w tradycyjny chemiczny napęd w postaci silnika IHI BT-4 oraz 4 silników elektrycznych Halla XR-5. Satelita został wyposażony w antenę niskiego zysku, 6 anten pokryciowych średniej rozdzielczości, które mogą tworzyć 24 strefy komunikacji na Ziemi oraz 2 anteny wysokiej rozdzielczości z systemami przeciwzagłuszeniowymi, przeznaczonymi do komunikacji taktycznej.

Oprócz tych możliwości komunikacyjnych satelita posiada też szyk antenowy oraz możliwość dwukierunkowej komunikacji pomiędzy satelitami systemu. Dane wysyłane są do satelity z częstotliwościami EHF (44 GHz) i odbierane na paśmie SHF (20 GHz).

Satelita został zaprojektowany do pracy przez 14 lat. Kolejny satelita systemu, AEHF-6, ma zostać umieszczony na orbicie w 2020 roku, lecąc także na rakiecie Atlas V.

Podsumowanie

Był to pierwszy start rakiety Atlas V w 2019 roku. Rakieta powinna być wykorzystana w tym roku jeszcze co najmniej dwa razy. Ma wynieść w bezzałogową misję demonstracyjną statek Starliner firmy Boeing do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a pod koniec roku powinna wynieść na orbitę satelitę eksperymentalnego dla Departamentu Obrony USA.

Na podstawie: ULA/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Fragment z transmisji ULA, przedstawiający moment przed startem rakiety Atlas V z satelitą AEHF. Źródło: ULA.

Reklama