Przejdź do treści

Rakieta Atlas V wynosi zaawansowanego satelitę telekomunikacyjnego dla wojska AEHF-4

Rakieta Atlas V wyniosła na orbitę wartego prawie 2 mld dolarów satelitę telekomunikacyjnego dla amerykańskiego wojska AEHF-4.

Start odbył się w środę o 6:15 polskiego czasu. Rakieta wystartowała ze stanowiska w Cape Canaveral na Florydzie. Atlas V leciał w ciężkiej konfiguracji 551 z 5 rakietami pomocniczymi na paliwo stałe. Lot przebiegł pomyślnie i wojskowy ładunek został wypuszczony na transferowej orbicie GTO, skąd własnymi siłami przejdzie na orbitę geostacjonarną.

O ładunku


Satelity AEHF to odnowienie serii satelitów telekomunikacyjnych Milstar, które były wynoszone w latach 1994-2003. Satelity AEHF umożliwiają odporną na zagłuszanie, szyfrowaną komunikację z terminalami wojskowymi na lądzie i morzu.

Wyniesiony w środę satelita to już 4. element sieci. Wcześniejsze satelity serii latały także na rakiecie Atlas V w latach 2010-2013. Satelita waży 6168 kg i został zbudowany przez firmę Lockheed Martin, a urządzenie komunikacyjne dostarczyła firma Northrop Grumman.

Satelita wyposażony jest w tradycyjny chemiczny napęd w postaci silnika IHI BT-4 oraz 4 silników elektrycznych Halla XR-5. Satelita został wyposażony w antenę niskiego zysku, 6 anten pokryciowych średniej rozdzielczości, które mogą tworzyć 24 stref komunikacji na Ziemi oraz 2 anteny wysokiej rozdzielczości z systemami przeciw zagłuszeniowymi, przeznaczonymi do komunikacji taktycznej.

Oprócz tych możliwości komunikacyjnych satelita posiada też szyk antenowy oraz możliwość obukierunkowej komunikacji pomiędzy satelitami systemu. Dane wysyłane są do satelity z częstotliwościami EHF (44 GHz) i odbierane na paśmie SHF (20 GHz).

Satelita został zaprojektowany do pracy przez 14 lat.

Podsumowanie


Był to 5. i ostatni w tym roku start rakiety Atlas V. Następna misja w planie tego systemu rakietowego ma wynieść kapsułę załogową CST-100 Starliner w ramach misji demonstracyjnej do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w marcu 2019 roku.

Źródło: NS/SN

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V z satelitą AEHF-4 na szczycie, na stanowisku startowym w Cape Canaveral. Źródło: ULA.

Reklama